Yararlı Bilgiler

Evinizin Havasını Temizleyecek Bakımı Kolay Bitkiler

Evinizin Havasını Temizleyen Bakımı Kolay Bitkiler
Evinizin havasını temizleyen bakımı kolay bitkiler
Evinizin havası dışarıdaki havadan daha temiz ve güvenli değil mi? Eğer siz de böyle düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Yapılan ölçümler evinizdeki havanın dışarıdaki havadan daha kirli olduğunu göstermiştir. Peki evlerimizin havasını nasıl temizleyebilirsiniz? Yardım gene doğadan geliyor, evinizin havasını temizleyecek ve bakımları da oldukça kolay olan bitkileri sizin için araştırdık.

Evinizin Havası Düşündüğünüz Kadar Temiz ve Sağlıklı mı?

Evinizin Havasını Temizleyen Bakımı Kolay Bitkiler
Evinizin havasını temizleyen bakımı kolay bitkiler

Evinizin havası, endüstriyel atıklar, kışın yanan kömür ve araba egzozları yüzünden kirlenen dışarıdaki havadan daha temiz ve güvenli değil mi? Eğer böyle düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Yapılan ölçümler evinizdeki havanın dışarıdaki havadan daha kirli olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni evinizde klimalarda biriken zararlı mikroorganizmaların hava dolaşımına verilmesi, halılarda biriken mikro böcekler, mobilyalarınızdaki yapıştırıcı kalıntıları, böcek ilacı birikintileri, ev deodorantları, kimyasal temizleyiciler ve özellikle de iç mekanlarda içilen sigara dumanı. Peki evlerimizin havasını nasıl temizleyebilirsiniz? Yardım gene doğadan geliyor, işte size evinizin havasını temizleyebileceğiniz bakımı kolay bitkiler.

Evdeki Kirli Havanın Sağılığımıza Zararları

Evlerimizde çoğunlukla benzen, etilen, ksilen, amonyak, formaldehit ve daha bir çok zehirli maddeler bulunur. Bunlar

 • Kanserojen madde içerirler,
 • Alerjik reaksiyonlara neden olabilir,
 • Halsizliğe neden olabilir,
 • Akut solunum rahatsızlıklarına sebep olur,
 • Akciğer rahatsızlıklarına neden olabilir.

Ev Havasını Temizlemekte Etkili Bakımı Kolay Bitkiler

 • Krizantem : Etkileri Nasa tarafından uzayda yaşanabilir ortam oluşumu ile ilgili araştırmalar sırasında keşfedildi. En etkili organik hava temizleyicidir. Evin havasını amonyak, benzen, formaldehit gibi zehirli ve kanserojen maddelerden arındırır. Hem iç hem dış mekanda kullanılabilir. Ayrıca etkili bir organik böcek ilacıdır.
 • Kurdele Çiçeği : Bakımı en kolay bitkilerden birisidir. Bu yüzden amatör bir çiçek severseniz bunlarla başlamanızı öneririz. Çok çabuk çoğalır ve evinizi siz farkında bile varmadan yeşillendirecektir.
 • Drasena : Havayı benzen ve etilen gibi zararlı maddelerden arındırır. 40’tan fazla çeşidi vardır. Ancak kedi veya köpek için hafif zehirlidir. Bu yüzden evcil hayvanınız varsa başka bir seçenekte karar kılmanızı tavsiye ederiz.
 • Yelken çiçeği hem güzel görünümlü hem sağlıklı
  Yelken çiçeği hem güzel görünümlü hem sağlıklı

  Benjamin : Koyduğunuz saksıya göre oldukça büyüyebilen benjamin hem havanızı formaldehit, benzen ve ethilenden arındırır hem de oldukça güzel bir görüntü verir. İlkbahar ve yaz aylarında dış mekanlara da taşınabilir.

 • Yelken Çiçeği veya Spatilum : Yalnızca harika çiçekler açmakla kalmaz havayı temizleme konusunda da oldukça etkilidir. Ayrıca bakımı da son derece kolaydır. Direk güneş görmeyen bir mekana koyun ve toprağını çok az nemli tutun. Yaz boyunca evinizi hem güzel gösterecek hem de temizleyecek.
 • Aşk merdiveni hem uzun ömürlü hem dayanıklı hem de sağlıklı bir bitkidir
  Aşk merdiveni oldukça uzun ömürlü bir bitkidir

  Aşk Merdiveni : Özellikle güneş görmeyen nemli mekanlar için harika bir birkidir. Geniş bir banyonuz varsa burada değerlendirebilirsiniz. Ksilen ve formaldehit temizleme konusunda etkilidir.

 • Peygamber Kılıcı veya Paşa Kılıcı : Tam bir dekorasyon bitkisidir. Ofislerde ve restoranlarda sıkça karşılaşabilirsiniz. Bakımı en kolay bitki diyebiliriz. Neredeyse hiç su ve güneş ışığı istemez. Ayrıca benzen, formaldehit, ksilen ve etilen temizleyicidir.
 • Aloe vera hem cilde faydalı hem ortam havasını temizler
  Aloe vera hem cilde faydalı hem ortam havasını temizler

  Bambu : En etkili organik formaldehit temizleyicidir. Bol güneş ışığı ve nemli ortamı sever. Uygun ortamı bulduğunda 2-3 metre uzayabilir.

 • Aloe Vera : Özellikle yağı cilt bakımı için kullanılır. Yanıkları, kızarıklıkları gidermesiyle bilinir. Hem iç hem dış mekanda yetiştirilebilen Aloe Vera aynı zamanda formaldehit temizleyicidir.

 

Güvenli olduğunu düşünsek bile evimiz bize zararlı olabilecek maddelerle dolu. Ve her zaman olduğu gibi doğa bize yardım elini uzatıyor. Bize de bu eli tutup bu yardımı kabul etmek kalıyor.

Hepinize yeşil ve sağlıklı evler diliyoruz.

 

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın