Bitki Yetiştirme Teknikleri

Evde Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır?

Menekşe Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır?
Bir masum mor menekşe diye başlayan şarkıyı duymuşsunuzdur. Gerçektende bu menekşeyi diğer çiçeklerden ayıran bir özelliği gibidir; Gösterişsiz bir güzellik. Siz farkında bile olmadan etrafınızı renklendirir. Siz de evde menekşe bakımı ile ilgili bilinmesi gerekenleri öğrenip bu mütevazi güzel çiçeği kendi ortamınızda yetiştirebilirsiniz.

Bir masum mor menekşe diye başlayan şarkıyı duymuşsunuzdur. Gerçektende bu menekşeyi diğer çiçeklerden ayıran bir özelliği gibidir: gösterişsiz bir güzellik. Menekşeler siz farkında bile olmadan etrafınızı renklendirir. Gelin evde menekşe bakımı ile ilgili bilinmesi gerekenleri öğrenip bu mütevazi güzel çiçeği kendi ortamınızda yetiştirin.

Evde Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır?

Menekşe zahmetsiz bir çiçektir. Sevdiği bir ortamda yalnızca sulamanız bile yeterli olacaktır. Peki menekşe nasıl ortamları sever.

Menekşe Çiçeği Nasıl Işık İster?
Menekşe direk güneş ışığı yerine ortamdan yansıyan ışığı sever.

Menekşenin saksısı nasıl olmalıdır?

Menekşenin özellikle yaprak kısımları saksısı kadar büyüyüp yayılabilir. Eğer küçük bir saksıda tutarsanız bitkiniz küçük kalacak ama gene de çiçek açacaktır. Koyacağınız yerin büyüklüğüne göre bir saksı da seçebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken asıl şey saksınızın “drenaj deliğinin bulunması” olmasıdır. Eğer yeriniz benim ki gibi küçükse minimum 10 cm yüksekliğinde ve 10 cm çapında bir saksı bile yeterli olacaktır.

Menekşenin toprağı nasıl olmalıdır?

Menekşe köklerini rahatça salabileceği gevşek geçirgen toprakları daha çok sever. Torf toprağına vermikülit veya perlit taşı karıştırarak menekşeniz için uygun bir toprak hazırlayabilirsiniz. Ayrıca menekşeler fosforu severler. Fosfor yönünden zengin bir gübre veya komposto da katabilirsiniz. Bunun yanısıra hazır satılan menekşe toprağıda büyük olasılıkla işinizi görecektir. Toprak zamanla sıkılaşır. Yeni diktiğiniz menekşenizi bitkiyi boğacak kadar bastırıp ezmeyin.

Menekşe nasıl ışık ister?

Menekşe aydınlık veya yarı aydınlık ortamı ve direkt gelmeyen ışığı sever. Direk güneş ışığı alan yerlerde tutmak yerine çevreden yansıyan ışık alabileceği cam kenarlarına koymanızı öneriririz.

Menekşe Çiçeği Saksısı Nasıl Olmalıdır?
Menekşe saksısının en önemli özelliği drenajlı olmasıdır.

Menekşe ne kadar su ister, nasıl sulanmalıdır?

Menekşenin en dikkat isteyen özelliği sulamasıdır. Düzgün sulandığı ve doğru yere koyulduğu sürece menekşeniz sağlıklı olacaktır.

 • Elinizle toprağı kontrol edin. Toprak kuru ise az miktarda su verin. Bu döngüyü bu şekilde devam ettirin. Fazla su vermeniz hem bitkinizin topraktan nitrojen almasını engelleyecek hem de hastalıklanmasına neden olacaktır.
 • Oda sıcaklığında su vermeniz gerekmektedir. Oda sıcaklığından farklı ısıdaki sular bitkinin gövdesine ve yapraklarına zarar verir.
 • Ayrıca çiçeklerin direk üzerine gelecek şekilde sulamanız bitkiye hasar verecektir. Bunun yerine üstten sulama yapacaksanız toprağın hemen üzerinden hafifçe sulamalısınız.
 • Daha çok önerilen diğer sulama çeşidi ise aşağıdan tabağına su vermektir. Böylece toprağı, çiçeği ve yaprakları zarar görmeyecektir. Tabağa bir miktar su konulup bir süre bitkinin bu suyu çekmesi beklenir. Daha sonra tabaktaki su dökülür.
 • Menekşe klorlu ve tuzlu suyu sevmez. Eğer imkanınız varsa klorsuz ve arıtma işlemi yapılmamış su verin. Böylece toprak çok tuzlanmayacaktır.

Menekşe Nasıl Budanır?

Menekşenin gövdesi ve sağlıklı yaprakları zamanla toprağın tuzlanması ve yaprakların sayısının çoğalması ile yeterince besin alamamaya başlar. Bu durumda bitki çiçek vermeyi de durduracaktır. Bunun için sararmış, rengi değişmiş ve sağlıkszı yaşlı yapraklar toplanmalı ve menekşenin besinine ortak olması engellenmelidir.

Bunun yanında altta bulunan kurumuş yaprakların toplanması hava dolaşımını arttırarak bitkinin hastalanma riskini azaltacaktır.

Gördüğünüz gibi eğer sulamasına dikkat ederseniz bakımı son derece kolay bir bitki. Ofisinizde evinizde kolaylıkla menekşe bakımı yapabilir çevrenize biraz daha renk katabilirsiniz.

Sormak istediğiniz soru olursa yorumlar kısmından iyibitki.com yazarlarına ulaşabilirsiniz.

Hepinize renkli günler dileriz

18 Comments

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın

 • Merhaba benimde menekselerim var filtreli sulama nasil olur alt tabagindaki su devamlimi kalicak tesekkurler

  • Merhaba,
   Alt tabagindaki suyu bitki zamanla cekecektir. Tabaktaki su tukenince topragina parmaginiz dokunaeak nemini kontrol edebilirsiniz.

 • Yumurta kabuğu suyu versem menekşeye iyi gelirmi Tüm çiçekler bitki besleyici ne vereyim.

  • Yumurta kabugundaki kalsiyum bitkiler icin de besleyicidir. Kullanabilirsiniz. Organik bitki besinlerini de tercih edebilirsiniz..

 • Merhaba yaprağı filizlendirme yöntemi ile menekşemi ektim yavaşda olsa gövdeden yeni yaprak filizlenmeye başlamıştı bir gün balkonda unutunca yaprağı çürümüş filizlenen yaprağıda döküldü çürüyen yaprağı kestim acaba kökten yeni menekşe büyür mü ?

  • Merhaba, çürüdüğünden canlılığını devam ettirmesi zor olacaktır malesef 🙁
   Teşekkür ederiz. Çiçekle kalın…

 • Merhaba benim de bir tane mor meneksem var ancak ciceklerinde bir sönüklük oldu ne yapabilirim nasıl canlandıran bilirim teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Benimde menekşem var kuruyan cicegini yavasca ortasindan cikarttim biraz o koke gelecek sekilde suladim ise yaradi☺

 • 2 yıllık menekşemde son 1ayda çikan yapraklarda yeşerme var renk çok açıldı normal renginden fazla açık yeşil oldu neden olabilir bu bir hastalık belirtisimi ne yapmam gerek ?

 • Hepinize merhaba. Ben bir doğa yani çiçek düşkünüyüm. Benimde bir sorum olucak. Aslında bir sürü, lütfen cevaplarmısınız?
  1-Bir bardak su yeterli mi?
  2-Yaprağından çiçek yetiştirilir mi?
  3-Güneş görmdiği zaman solar mı?
  4-Haftada kaç kez sulanmalıdır?
  5-Günde kaç kez sulanmalıdır?

 • Öncelikle anlatımınız için sizlere teşekkür ederim.. Benim sorum menekşenin kuruyan çiçeklerini budamalımıyız..

 • Merhaba benim mor menekşem var ben onu bugün başka saksıya diktim ancak saksı biraz büyük. Biraz yaprakları düştü gibi oldu ama çiçekleri duruyor. Ama ölür mü o yaprakları nasıl canlandırabilirim.