Bitki Yetiştirme Teknikleri Bitkiler Hakkında

EŞMEYA (AECHMEA FASCİATA) YETİŞTİRİLMESİ VE BAKIMI NASIL YAPILIR?

Eşmeya, bakımı zor olsa da uzun dönem solmaması sebebi ile iç mekânda tercih edilen süs bitkilerinden biridir.  Literatürdeki adı ‘Achmea fasciata’ olarak bilinir ve halk arasındaki isimleri de kupa çiçeği ya da açmeyadır. Bromeliaceae familyasından gelen bu süs bitkisi türünün en çok yetiştirilen çeşididir.

Eşmeya bitkisinin anavatanı; Brezilya’nın güneydoğusunda, deniz seviyesinden daha yüksek, yoğun ve nemli dağ ormanlarıdır. Geceleri serin olması sebebi ile ortaya çıkan nem bitkinin her yerini ıslatır. Az yağışlı dönemlerde yaprak aralarında biriktirdiği suyu kullanır.

Saksıda Eşmeya Bitkisi Nasıl Yetiştirilir? Eşmeya Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

1.Eşmeya Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Eşmeya bitkisinin fideleri yeterince büyükse yarım litrelik küçük saksılara dikilmesi uygundur. Fakat fideler daha da küçükse; boyut olarak minik saksılara ya da 2/3 oranında toprak doldurduğunuz yarım litrelik saksılara dikebilirsiniz. Fazla toprak eşmeya bitkisi için risklidir, çürümesine sebep olabilir. İlkbaharda fideler büyüdüğünde 1 litrelik saksılara geçirilmesi önerilir. Saksı ne kadar büyükse toprağın içindeki ponza taşı oranı da o miktarda çok olmalıdır.

Saksıya dikerken dikkat etmeniz gereken püf nokta; saksının dibine ağır çakıllar yerleştirmenizdir. Çakılların boşluklarını kuvars kumu ile tamamlamanız önemlidir.

  1. Eşmeya Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Eşmeya bitkisi, son derece havadar ortamları sever ve suyu hızlı bir şekilde süzdüren toprak ister. Bu sebeple hazırlayacağını toprak şu formüllerde olabilir;

*Eğer ki küçük fideler ekecekseniz, yarım litrelik ya da daha küçük saksılara 1 ölçü orkide toprağı+ 2 ölçü perlit + 3 ölçü lifli toprak karışımı hazırlanarak, fideler bu toprağa dikilmelidir.

*ikinci yılında olan eşmeyaları ise 12 cm çapındaki 1 litrelik hacimli saksılara dikin. Toprağını da orkide toprağı+ lifli poşet toprak + ponza taşını eşit miktarda karıştırarak oluşturun.

  1. Eşmeya Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

Eşmeya bitkisi yaz sonundan itibaren ısının azalması ile birlikte çiçek açması gerekir. Bu sebeple yaz mevsiminde ekimi uygundur.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş mi Sever, Gölge mi Sever?

Eşmeya bitkisi, güneşi seven bir bitkidir. Sadece yazın kurutucu güneşi bu bitkiye iyi gelmez. Yaz vaktinde öğle güneşini filtrelemek doğru bir işlem olacaktır. Eşmeya bitkisi en fazla -6 derece bir soğuğa dayanabilir. Eğer ki soğuk uzun sürerse yapraklar donabilir. Yazın havası kuru ve çok sıcak olan yerlerde bu bitkinin yetişmesi uygun değildir. Özellikle gece hafif esintilere ihtiyaç duyar ve bu sebeple esintisiz ve çok sıcak odalarda yaşayamaz.

  1. Eşmeya Bitkisi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Eşmeya bitkisinin toprağı hiçbir zaman kuru kalmamalıdır. Fakat bu her gün sulama yapmanız anlamına gelmez. 22 derece bir sıcaklıkta yetişen eşmeya bitkisini 3 günde bir sulamanız yeterli olacaktır. Eğer ki ortamın sıcaklığı 30 derece ve üzeri ise her gün sulama gerekliliği vardır. 18 derece altındaki mekânlarda toprak kurumadığı sürece sulama ihtiyacı da bulunmamaktadır.

  1. Eşmeya Bitkisi Nasıl Budanır?

Eşmeya bitkisinin çiçeği solduğunda dipten kesilip atılması gereklidir. Bu işlemi yaptıktan sonra bakımına aynen devam edebilirsiniz.

  1. Eşmeya Bitkisi Hastalık ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Eşmeya bitkisinin en önemli zararlıları örümcek bitleri ve unlu bitlerdir. Bu sebeple bitlenme en büyük sorunlardandır. Eşmeya bitkisinde bu zararlıları gördüğünüz anda ıslak bir bezle siliniz. Bitkinizin temizliğine önem vermelisiniz ve havadar ortamı sağlamalısınız.

Yapraklarında kurumalar ise eşmeya bitkisinin rahatsızlıklarından biridir. Kurudukça kuruyan kısımları makasla kesmek yeterlidir.

Eşmeya bitkisinin en önemli sorunlarından biri de kökten başlayan çürümelerdir. Bu hastalığın sebebi yanlış toprak ve yanlış sulamadır.

Çiçek açmama problemi, eşmeya bitkisinde görülen bir diğer hastalıktır. Bakımı oldukça dikkat isteyen eşmeya bitkisi, doğru bir bakımla bakılmazsa çiçek açmaz.

Etiketler

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın