Yararlı Bilgiler

En Etkili 5 Antioksidan Yiyecek

Antioksidan meyveler ve antioksidan sebzeler
En etkili antioksidan meyve sebzeler
Günümüzde ticari kaygılar sonucu zararlı yiyecekler, içecekler, genetiği ile oynanmış meyveler ve sebzeler market raflarında boy boy sıralanıyor hatta sağlıklı doğal sebze meyve bulmak imkansız hale geldi. Havamız ve suyumuz kirli ve her gün daha da kirlenmeye devam ediyor. Bunun yanısıra stres ve yorgunluk gibi faktörlerde bizi zayıf düşürüyor. Tabi tüm bu saldırı altında vücutlarımızın da bir dayanma noktası var ve bu nokta aşıldığında sağlık sorunları kendisini göstermeye başlıyor. Peki çevresel faktörlerden kaynaklanan bu hastalıklara yakalanmadan önlem almak elimizde mi?

Günümüzde ticari kaygılar sonucu zararlı yiyecekler, içecekler, genetiği ile oynanmış meyveler ve sebzeler market raflarında boy boy sıralanıyor hatta sağlıklı doğal sebze meyve bulmak imkansız hale geldi. Havamız ve suyumuz kirli ve her gün daha da kirlenmeye devam ediyor. Bunun yanısıra stres ve yorgunluk gibi faktörlerde bizi zayıf düşürüyor. Tabi tüm bu saldırı altında vücutlarımızın da bir dayanma noktası var ve bu nokta aşıldığında sağlık sorunları kendisini göstermeye başlıyor. Peki çevresel faktörlerden kaynaklanan bu hastalıklara yakalanmadan önlem almak elimizde mi?

Bunun cevabı ‘Evet’. Bizim de vücudumuza destek olarak yapabileceğimiz bazı şeyler var. Bunlardan en başlıca iki tanesi

  • Fiziksel egzersizler ile vücudumuzu güçlü tutmak
  • Doğal antioksidan içeren gıdalar tüketmek

Antioksidan nedir?

Antioksidanlar vücudumuzda bulunan hücreleri, radyasyon, çevresel kirlilik, sigara, kimyasal maddelere maruz kalma sonucu oluşan serbest radikallerin yaptığı hasardan koruyan organik moleküllerdir. Serbest radikaller hücre içerisinde kimyasal reaksiyon başlatarak hücreye zarar verip ya ölümüne ya da kontrolsüz çalışmasına neden olurlar. İşte antioksidanlar bu serbest radikallere saldırarak hücrelerimizi korurlar. Peki en iyi antioksidan yiyecekler hangileridir?

Antioksidan zengini yiyecekler :

İçerdiği likopen sayesinde antioksidan açısından en zengin yiyecek domates
İçerdiği likopen ile en etkili antioksidan

1. Domates : Domatesler içerdiği likopen sayesinde açık ara kansere karşı en etkili antioksidanları içerir. Araştırmalar likopenin hastalıklara karşı E vitamini ve beta karoten’den daha etkili olduğunu göstermiştir. Antioksidan meyveler açısından bu yüzden 1 numaraya domatesi koyuyoruz ve diyetimizden hiç bir zaman eksik etmiyoruz. Likopen domatesin kabuklarında yoğun olarak bulunur o yüzden ister salça ister turşu ister çiğ olarak kullanalım domatesi kabuklarıyla beraber tüketmeye özen gösterelim. Ayrıca bilmeliyiz ki yalnizca kırmızı domateste değil pembe domateslerde de aynı oranda antioksidan bulunur.

En etkili Antioksidan ve doğal antibiyotik sarımsak
Doğal Antibiyotik Sarımsak

2. Sarımsak : Aslında yemeklerimize lezzet katıcı olarak kullandığımız sarımsak aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Eski çağlardan beri doktorlar tarafından çiğ sarımsak ilaç olarak hastalara önerilirdi. Modern araştırmalar göstermiştir ki sarımsak tansiyonu düşürür, zararlı metallerin dolayısı ile serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlayarak kanser riskini azaltır. Ayrıca doğal antibiyotik ve antiviral işlevi görür. Bu yüzden sarımsak her daim soslarımızda, salatalarımızda ve yemeklerimizde kullanmamız gereken eşsiz bir sağlık kaynağıdır.

Hem lezzetli hem sağlıklı çocuklar için antioksidan kaynağı çilek böğürtlen yaban mersini
Çocuklar için lezzetli bir antioksidan kaynağı

3. Çilek, Kızılcık, Yaban mersini, Kiraz ve Vişne : Hemen herkesin özellikle de çocukların çok sevdiği bu meyvelerin(kızılcık, çilek, yaban mersini, kiraz ve vişne) lezzetli olmalarının yanısıra bir diğer özellikleri de etkili birer antioksidan kaynağı olmalarıdır. İçerdiği proantosiyanidinler(bir çeşit antioksidan) sayesinde hem serbest radikallere saldırır ve  kanser, kalp hastalıklarına karşı korur hem de diğer antioksidan türlerinin etkisini arttırmada rol oynar. Donmuş ve taze olarak tüketilebilir ayrıca yoğurt, süt ve yulaf ezmesi içerisinde ve meyve suyu karışımları olarak kullanıp tüketebilirsiniz.

Antioksidan deposu en yararlı sebze brokoli
Her derde deva antioksidan deposu brokoli

4. Brokoli : Brokoli, içerdiği sağlıklı vitamin ve mineral açısından diğer bütün sebze ve meyvelerin önünde altın madalyayı hak eder. Turpgillerden olan bu sebze sütten daha çok kalsiyum, portakaldan daha çok C vitamini içerir. Ayrıca içerisindede daha bir çok vitamin ve minerallere ek olarak sülforafan denilen hastalık düşmanı bir kimyasal barındırır. Sülforafanın bir çok kanser tipine neden olan kimyasalları yok ettiği kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra buharda haşlayarak, salatalarınızda ve hatta ızgara olarak bile bu sebzeyi tüketebilirsiniz. Tabi iyibitki.com olarak içeriğindeki yararlı kimyasalların korunumu açısından haşlayarak veya çiğ olarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Dengeli besin ve antioksidan kaynağı fasülye
Dengeli besin ve antioksidan kaynağı fasülye

5. Soya Fasulyesi, Fasulye ve Barbunya : Evet pek bilinmez ama fasulye ve barbunya çeşitli hastalıklara karşı harika birer antioksidan kaynağıdır. Fasülye ve türevlerinin içerisindeki besin değeri çok dengeli dağılmıştır. Protein, kalsiyum, çinko, çeşitli antioksidanlar ve bolca lif içerir. Özellikle koyu renkli fasulyeler (meksika fasülyesi, siyah fasulye) neredeyse domates kadar antioksidan içermektedir. Hem sağlıklı, hem doyurucu, hem de bolca lif içerdiğinden şeker ve kilo problemi olanlarında yemelerinde bir sakınca yoktur.  Yaz ve kış boyunca rahatça tüketilebilir.

 

Evet iyibitki.com olarak elimizden geldiğince sizlere en etkili 5 antioksidan kaynağı yiyeceği tanıtmaya çalıştık. İleri ki yazılarımızda en etkili 5 antioksidan içeceği de tanıtacağız. O zamana kadar yukarıda yararlarını saydığımız harika yiyecekleri lütfen tüketmeye özen gösterin.

Herkese hastalıklardan uzak sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

 

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın