Yararlı Bilgiler

En Etkili 5 Antioksidan İçecek

Antioksidan kaynağı yeşil çay
Antioksidan zengini yeşil çay
Etrafımızda onlarca meyve ve bitki çayı var. Peki bilimsel olarak bu içeceklerin hangileri antioksidan vitamin ve mineraller yönünden en zengini? İşte antioksidan yönünden en zengin 5 içecek :

Daha önce sizlere iyibitki.com sayfalarında ‘En Etkili 5 Antioksidan Yiyeceği’ tanıtmıştık. Bugün ise o yazımızın devamı niteliğindeki en etkili antioksidan içeceklerle devam edeceğiz.

Etrafımızda onlarca meyve ve bitki çayı var. Bunun yanında televizyon, gazete ve  internet sitelerinde hepsi birbiri ile çelişen ve bilgi kirliliği yaratan paylaşımlar. Peki bilimsel olarak bu içeceklerin hangileri antioksidan vitamin ve mineraller yönünden en zengini?

İşte antioksidan yönünden en zengin 5 içecek :

Antioksidan yönünden en zengin içeceklerden birisi nar suyu
Antioksidan yönünden en zengin içeceklerden birisi nar suyu

1. Nar Suyu : Zeytinyağı ile ilgili yazımızda sık sık vurgulamıştık polifenollerin antikoksidan olarak sağlığımıza katkılarını. Nar da aynı zeytinyağı gibi harika bir polifenol kaynağı. Nar suyunun, kandaki antioksidan madde miktarını %25-35 aralığında arttırdığı düşünülüyor. Nar suyunun bir diğer artısı da kalp ve damar sağlığımızı koruyucu etkisi ki hem kadınlarda hem erkeklerde dünyadaki ölüm nedenlerinde kalp damar hastalıklarının 1. sırada olduğu düşünüldüğünde önemi biraz daha artıyor.

 

Antioksidan kaynağı yeşil çay
Antioksidan zengini yeşil çay

2. Yeşil Çay : Evet yeşil çayı listede görmek herhalde kimseyi şaşırtmamıştır. Yeşil çay içerisindeki E vitamini sayesinde harika bir antioksidan kaynağı ama onu diğer bitki ve meyvelerden ayıran içerisinde  barındırdığı özgün EGCG(Epigallokateşin Gallat) antioksidan maddesi. Bu madde diğer bütün antioksidanlardan daha etkili şekilde hücrenin yapısını bozan serbest radikallere saldırarak kanserli hücre gelişimini önlüyor. Yeşil çay ile ilgili daha detaylı yazımızı iyibitki.com sayfalarında bulabilirsiniz. Ayrıca yeşil çay içeren tariflerimize de buradan ulaşabilirsiniz.

3. Havuç Suyu : Hem içimi kolay hem de harika bir antioksidan kaynağı havuç suyu. Çoğu kırmızı ve turuncu renkli meyve sebzede olduğu gibi havuçta içerisinde önemli ölçüde beta karoten ve A vitamini barındırıyor ki bu iki madde de etkili birer kanser savaşçısı olarak bilinir. Günlük havuç suyu tüketimi vücudunuzun gereksinim duyduğu tüm antioksidanı size sağlayacaktır. Havuç antioksidan özelliğinin yanısıra göz sağlığı için de birebir. Ayrıca meyve suyu hazırlarken diğer meyveler ile karıştırmaya çok müsait. Bizim favorimiz portakal, havuç, mandalina ve armut karışımı.

Antioksidan kaynağı yeşil çay
Antioksidan Zengini Yeşil Çay, tarçın ve bal ile tadına doyulmaz

4. Elma Suyu : Kabuğundan koçanına kadar bir sağlık kaynağı bu meyve. Kızılcık ve yaban mersininden sonra içerisinde en yüksek oranda antioksidan barındıran meyvedir elma. Elma antioksidan kaynağı olmasının yanısıra vücudun günlük mineral ve vitamin ihtiyacının çoğunu karşılar. İçerisinde bolca C vitamini, potasyum ve yüksek oranda lif bulundurur. Sabah kahvaltıdan önce kesinlikle yarım elma yemenizi tavsiye ederiz.

5. Siyah Çay : Aslında siyah çay ile yeşil çay aynı çay yaprağından elde edilir ancak değişik işlem görürler. Yeşil çay fermente edilmediğinden daha doğaldır ve içerisindeki maddeler daha az bozunmaya ve kayıba uğrar. Siyah çay bu işlemler sırasında antioksidan miktarının neredeyse yarısını kaybetmesine rağmen siyah çay da yeşil çay gibi güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve kanser(özellikle cilt kanseri), alzheimer, parkinson ve kalp ve damar sağlığı üzerinde de pozitif etkisi kanıtlanmıştır. Son araştırmalar ile siyah ve yeşil çayın bağışıklık sisteminin 2-3 kat daha etkin çalışmasını sağladığı ortaya konmuştur.

Batı kültüründe yoğun olarak tüketilen kahvenin yanında küçükte görünse yavaş yavaş çaya olan ilgi artmakta. Bunun sonucu olarak Starbucks ve diğer kahve zincirleri de artık menülerinde daha çok çay çeşidine yer vermeye başladılar.

Bonus Antioksidan Kahve : Evet daha önce bu sayfalarda belirttiğimiz gibi kahve de iyi bilinen bir antioksidandır. Hatta aynı miktarında siyah çaydan daha fazla antioksidan içermektedir ancak çayın avantajı yan etkisinin kahveye göre çok daha az veya hiç olmamasıdır. Sağlıklı bir birey yan etkisi görülmeden 6-7 bardak çay tüketebilirken ancak 2-3 bardak kahve tüketilebilir. Özellikle gastrit ve reflüsü olanların yoğun kahve tüketiminden kaçınması gerekmektedir. Ayrıca bazı çay çeşitlerinin yatıştırıcı etkisi varken kalp hastaları için kahvenin metabolizmayı hızlandırarak çarpıntı yapma olasılığı da bulunmaktadır. Eğer kalp ve damar sağlığı ile ilgili sorunlarnız varsa yeşil çay ve kahve içmeden önce doktorunuza danışın.

iyibitki.com olarak bizim önerimiz sabahları 1 bardak kahve içip günün geri kalanında 3-4 bardak yeşil veya siyah çay tüketerek her ikisinden de faydalanmanız olacaktır.

Şeker Yerine Bal Koyun

Çayınızı tatlandırmak istiyorsanız şeker yerine bal koyun. Hem antioksidan etkisini arttıracaksınız hem de şekerin vücudumuza ve hücrelerimize verdiği zarardan uzak durmuş olacağız.

Sorularınızı aşağıda yorumlarda bizlere sorabilir veya fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Hepinize sağlıklı, hastalıktan uzak günler dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın