Bitkiler Hakkında Vitaminlerin Faydaları Yararlı Bilgiler

ELMA MEYVESİNİN BESİN DEĞERLERİ VE FAYDALARI

ELMA MEYVESİNİN BESİN DEĞERLERİ VE FAYDALARI

Elma meyvesi, ‘gülgiller’ ailesindendir ve ülkemizde oldukça bol miktarda bulunmaktadır. Mis gibi kokusuyla ve tadıyla birçok kişinin severek tükettiği elma; içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde mucizevi bir besindir.  Sindirim sisteminden, cilt hastalıklarına; kalp ve damar rahatsızlıklarından, bağışıklık sistemine kadar vücudumuzun hemen her organına fayda sağlamaktadır.

Elmanın besin değerlerine ve içerdiği vitaminlere baktıktan sonra faydalarından bahsedeceğiz.

ELMANIN BESİN DEĞERLERİ VE İÇERDİĞİ VİTAMİNLER

Elma meyvesi A,E, B6, C ve K vitamini kaynağıdır. Bunların yanı sıra potasyum ve çeşitli mineraller açısından da oldukça zengindir. Vücudu güçlendiren, hastalıklar ile mücadelesinde yardımcı olan bir meyvedir.

100 gram elma meyvesi;

*50 kalori,

*13.81 gram karbonhidrat,

*2.4 gram lif,

*1 mg sodyum,

*107 mg potasyum içermektedir.

Ayrıca 100 gram elma meyvesi;

*Günlük A vitamini ihtiyacının %2’sini,

*Günlük C vitamini ihtiyacının %8’ini,

*Günlük K vitamini ihtiyacının %2’sini karşılamaktadır.

Bunların yanında elma meyvesi kalsiyum, bakır, magnezyum ve manganez açısından zengindir.

 

ELMA MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

1.Elmanın bilinen en önemli faydalarından biri beyaz ve sağlıklı dişlere yardımcı olmasıdır. Elma, diş aralarındaki mikropları öldürür ve artıkları temizler. Ağız içindeki bakteriler de öldürücü bir özelliği vardır.

2.Elma meyvesi, beynin yaşlılıktan kaynaklanan etkilerini azaltır ve beyni Alzheimer hastalığına karşı korur.

3.Elma meyvesi yüksek lif içerir. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda sinir hücrelerinin hasar görmesini engeller ve bu sebeple Parkinson rahatsızlığı riskini azaltır.

  1. İçerdiği antioksidanlar sayesinde metabolizmayı hastalıklara karşı korur. Hücreleri temizler.

5.Elmanın içeriğindeki antioksidan ve flavonoid sayesinde elma meyvesi, kansere karşı iyi bir destekleyicidir. Dolayısı ile düzenli elma tüketimi kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.

6.Elmanın, yüksek miktarda lif içermesi sayesinde kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Böylelikle düzenli olarak elma tüketen bir kişi diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca, elmanın içeriğindeki lifler sayesinde kolesterol seviyesi de kontrol altında tutulur.

7.Elma, içeriğindeki lifler sayesinde damar ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini düşürür. Elmanın içeriğindeki lifler arter ve damarlarda oluşan plakları da çözer. Böylelikle plaklar damarları tıkayamaz ve kan akışını yavaşlatarak kalbi yıpratmaz.

8.Elma meyvesi sindirim sistemine de oldukça faydalı bir meyvedir. İçeriğindeki lifler sayesinde kilo vermek isteyenlerin de yardımcısıdır. Ayrıca safra kesesi taşlarını da önlemektedir.

9.Elma meyvesi kabızlık problemine iyi gelmektedir. Bağırsakları temizler ve kabızlık sorununu giderir.

10.Vücuttan toksinlerin atılmasında da elma meyvesi oldukça etkilidir. Özellikle karaciğer sağlığı için bu toksinlerin vücuttan atılması oldukça önemlidir.

11.Elma meyvesi, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi güçlenince hastalıklara yakalanma riski de azalacaktır.

12.Elmanın cilt sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle elma sirkesi, hem cilt sağlığında hem de saç bakımlarında oldukça kullanılan bir bileşendir. Akşam yatmadan önce cildinizi elma sirkesi ile temizlemeniz cildinizi daha sağlıklı ve bakımlı yapacaktır.

13.Elma sirkesinin yorgunluğu giderici etkisi vardır. Elma sirkesi ile el ve ayaklarınıza yapacağınız masaj kaslarınızdaki yorgunluğu alacaktır.

14.Elma sirkesi kilo vermede de oldukça etkilidir. Bir bardak suya karıştıracağınız elma sirkesini düzenli olarak tüketmeniz, kilo vermenize fayda sağlayacaktır.

ELMA MEYVESİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Her besini olduğu gibi elma meyvesini de olduğundan fazla tüketmek faydadan çok zarar sağlayabilir. Fazla tüketmenin başlıca zararı elmanın şekerli bir meyve olmasından dolayı alınan yüksek şeker olacaktır. Ayrıca içerdiği lif sayesinde sindirim sistemini düzenler fakat aşırı tüketimi sonucunda ishale neden olabilir. Diyet yapan kişiler de elmayı kısıtlı miktarlarda tüketmeye dikkat etmelidirler. Fazla miktarda elma tüketmek kalori hesaplarını zora sokabilir.

 

 

 

 

webyildirim

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın