Bitkiler Hakkında

Efsanevi Sağlık Kaynağı Zeytinyağının Faydaları

zeytinyaginin yararlari iyibitki
Ölümsüz ağaç diye bilinir zeytin. Adı bütün efsanelerde geçer. Kutsal kitapların hepsi zeytinden, iyileştirici gücünden ve faydalarından bahseder. Ve efsanevi zeytin ağacının bize sunduğu en büyük sağlık kaynağı : Zeytinyağı.

Ölümsüz ağaç diye bilinir zeytin. Adı bütün efsanelerde geçer. Kutsal kitapların hepsi zeytinden, iyileştirici gücünden ve faydalarından bahseder. Ve işte efsanevi zeytin ağacının bize sunduğu en büyük sağlık kaynağı : Zeytinyağı ve bilimsel olarak kanıtlanmış 8 faydası.

Bir Ayvalık’lı ve zeytin ağaçları arasında büyümüş birisi olarak iyibitki.com sayfalarında zeytinyağından ve zeytinyağının faydaları ‘ndan bahsetmek için geç bile kaldım aslında. Bu yüzden gelin bu mucizevi yağı daha yakından tanıyalım…

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Öncelikle belirtelim ki zeytinyağları çeşitlidir. Ve her birinin içeriği birbirinden çok farklıdır.

 • Hafif yeşile çalan açık sarı kaliteli bir zeytinyağına işaret eder
  Zeytinyağının Faydaları : Sızma naturel zeytinyağı en yararlı zeytinyağıdır

  Ham zeytinyağı : Yüksek yağ asidi içerir ve içerik açısından doğrudan kullanıma uygun değildir.

 • Rafine zeytinyağı : Ham zeytinyağının rafine edilmiş halidir. Yağ asidi kimyasal yöntemler ile ham zeytinyağına göre oldukça azaltılmıştır. Ancak gene de doğrudan tüketime uygun değildir. Zeytinyağı rafinaj işlemleri sırasında yararlı özelliklerinin çoğunu kaybeder. Genellikle dalından kopup düşen zamanı geçmiş zeytinlerden üretilir.
 • Riviera zeytinyağı : Sızma ile rafine zeytinyağının karışımından elde edilir. Ancak rafine zeytinyağı oranı daha yüksektir.
 • Sızma(Naturel) zeytinyağı : Dalından kopartılarak toplanan zeytinlerden üretilir. Yağ asit oranı oldukça düşüktür. Tadı ve kokusu harika olur. Hiç bir aroma katmadan saf haliyle tüketilebilir. Kimyasal yapısını çok etkilemeyecek kadar düşük ısıda işlem gördüğünden içerisindeki yararlı maddeler büyük oranda korunur.
 • Taş Baskı zeytinyağı(Soğuk Sıkım) : Sızma zeytinyağı sayılırlar. Aynı özelliklere sahiptir ancak ısıl işlem hiç görmediğinden besin değerleri daha yüksektir ve kimyasal yapısı bozunmaya hiç uğramamıştır. Ayrıca yalnızca mekanik olarak işlendiğinden daha koyu bir rengi ve daha buruk tada sahiptir.

Zeytinyağının Faydaları

Evet yukarıda özelliklerinden anlayacağınız gibi düşük asitli sızma zeytinyağlarını tüketmeye özen gösteriyoruz. Peki zeytinyağının faydaları nelerdir? İşte size zeytinyağının bilimsel olarak kanıtlanmış 8 faydası :

 1. İnflamasyona karşı etkili : Zeytinyağı iç ve dış inflamasyonlara karşı son derece etkilidir. Zeytinyağının ilk baskısından elde edilen yağın inflamasyonlara karşı sonradan yapılan baskılardan çıkan yağdan daha etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Zeytinyağına bu etkisini içerisinde bolca bulunan polifenol maddeleri vermektedir.
 2. Zeytinyağının yararları
  Zeytinyağının faydaları : Kalp ve damar sağlığını koruyucu

  Kalp Sağlığını Koruyucu : Önceden zeytinyağının yalnızca kalbe diğer yağlardan daha az zarar verdiği düşünülürdü. Ancak araştırmalar gösterdi ki zeytinyağının kalp sağlığını güçlendirici fonksiyonları da mevcut. Özellikle içerdiği hidroksitirosol(bir çeşit polifenol) kandaki oksijen yakımının damarlara verdiği zararı azaltmaktadır. Bunu vitaminler ile dolaylı olarak değil direkt olarak genetik seviyede damar hücrelerinin hücre duvarlarını sağlamlaştırarak yapmaktadır.

 3. Kolesterol Düzenleyici : Bildiğiniz gibi iyi(HDL) ve kötü(LDL) olmak üzere iki çeşit kolesterol mevcut. Düşük yoğunluklu kolesterol proteinleri(LDL) hücre duvarlarına yapışıp birikirler. Sonunda tansiyon ve kalp krizi riskini arttırırlar. HDL ise biriken bu parçaların temizlenmesine yardımcı olur. Zeytinyağı en yüksek iyi kolesterol/kötü kolesterol oranına sahip yağdır. Bu yüzden zeytinyağını diğer yağlar yerine tüketmeye özen gösteriyoruz. Diğer yağları kullanmamız gerektiği zamanlarda zeytinyağı ile karıştırıp kullanabiliriz.
 4. Sindirim Sistemine Yardımcı : Zeytinyağının sindirim sistemi üzerindeki pozitif etkileri kansere karşı yapılan araştırmalar sırasında keşfedilmiştir. Zeytinyağı içerisindeki belli profenollerin(oleuropein, hidroksitirosol, tirosol ve ligstrosit) bağırsaklarda bulunan istenmeyen bakterilerin oluşumunu önlediği yararlı bakterilerin oluşumunu ise hızlandırdığı bulunmuştur. Bunun sonucu olarak ülser gibi sindirim sistemi hastalıklarından korunmamıza yardımcı olur.
 5. Kemikleri Güçlendirici : Zeytinyağının uzun süredir kemik gelişimine katkısı tahmin ediliyordu ancak laboratuvar ortamında yapılan araştırmalar gösterdiki düzenli zeytinyağı tüketimi kalsiyum emilimini arttıyor. Ayrıca zeytinyağı içerisinde bulunan iki polifenolün(hidroksitirosol ve tirosol) kemik yapımını hızlandırdığı hayvanlar üzerinde yapılan deneyler ile kanıtlanmıştır.
 6. Kansere Karşı Antikoksidan : Kanser ve zeytinyağı ilişkisi üzerine araştırmalar genellikle zeytinyağı içerisinde bulunan polifenoller ve onların antioksidan ve inflamasyon karşıtı etkileri üzerine yoğunlaşmıştır. Polifenollerin hücre zarını genetik seviyede etkileyip değiştirerek hücreye zarar verebilecek dış etkenlere karşı güçlendirdiği bilinmektedir. Bu da hücre bozunumlarını engelleyerek kanser riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bir çok kanser türü oksidatif stres(oksitlenme) ve aşırı uzun süre inflamasyon sonucu tetiklenir. Polifenollerin antioksidan ve anti inflamasyon özellikleri sayesinde kanser riski oldukça azaltmaktadır. Günde 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı tüketenlerde göğüs, solunum yolu, mide, ince bağırsak ve kolon kanserine yakalanma oranının düştüğü görülmüştür. Son yapılan araştırmalar kanser riskini azaltmasının yanında göğüs ve kolon kanseri hastalarında zeytinyağının içerisindeki oleocanthal maddesinin kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği hatta yok ettiği görülmüştür. Bu konuda araştırmalar devam etmektedir.
 7. Sinir Sistemini Güçlendirici : Yakın zamanda Fransa’da yapılan geniş ölçekli bir araştırma sonucunda günlük zeytinyağı tüketimi yapan kişilerde(yemekler, soslar, salatalar gibi günlük kullanım görsel hafızanın ve kelime hafızasının zeytinyağı tüketmeyen kişilere oranla oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştirki beyinde sıvı ve oksijen eksikliğinden kaynaklanan bir çok hastalığın iyileşmesinde zeytinyağının önemli etkisi vardır.
 8. Diyabet Riskini Azaltır : Çok düşük GI değerine sahiptir. Bu yüzden şeker hastalarının kullanımı için diğer yağlardan daha uygundur ve insulin salgılanmasını sağlamaz. Ayrıca kandaki kolesterol(LDL), glükoz ve trigliserid seviyelerini düşürmede etkilidir. Uzun vadede zeytinyağlı besinler tüketip diğer yağlardan uzak duranlar şeker hastalarında tip 2 diyabetin gerilediği gözlemlenmiştir.

Bonus : Zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor. Bir diğer faydası da içeridiği yüksek E vitamini sayesinde cilde iyi geldiği ve güzelleştirdiği bilinmektedir. Bu yüzden bir çok yüz maskesinin ve yüz kreminin ana maddesidir. Bunun yanısıra zeytinyağından üretilen sabunlar oldukça popüler, doğal ve sağlıklıdır.

Önemli Notlar :

 1. Zeytinyağı ile ufak bir atıştırmalık
  Zeytinyağı ile ufak bir atıştırmalık

  Zeytinyağının faydaları olarak yukarıda saydığımız koruyucu ve iyileştirici özelliklerin çoğu ekstra sızma zeyinyağında yüksek olarak bulunan polifenollerin özelliğidir. Asit oranı ne kadar düşükse bu maddeler zeytinyağında o kadar yüksek olurlar. O yüzden asit oranı düşük(%0.8’in altında) zeytinyağı tüketmek tadının yanında sağlığımız açısından da önemlidir.

 2. Zeytinyağı çabuk yanar diye yanlış bir inanış vardır. Bu ticari bir aldatmacadan başka birşey değildir bu yüzden itibar etmeyin. Zeytinyağının yanma ısısı ayçiçek yağından daha yüksektir bu yüzden yemek yaparken rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bu mucizevi ve efsanevi yağı mutfağımızdan eksik etmeyelim. Yemeklerimizde, salatalarımızda mutlaka zeytinyağını kullanalım ve kullandıralım.

Zeytinyağının faydaları için hemen hazırlanabilecek bir atıştırmalık : Ufak bir kaseye zeytinyağını koyup içine limon dilimi, kekik, biraz dereotu ve pul biber atalım. İşte ufak bir atıştırmalık bu kadar kolay. Damak tadınıza göre kendi malzemelerinizi de katıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Hepinize bol zeytinyağlı yemekler ve sağlıklı günler dileriz.

 

 

2 Comments

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın

  • Yazıdan keyif aldığınıza çok sevindim. Elimizden geldiği kadar bilimsel, eğitici ve kolay okunabilir olmasına çalıştık.
   Umarım diğer paylaşımlarımızı da seversiniz.

   Sağlıklı günler dileriz.