Bitki Yetiştirme Teknikleri

EFE PÜSKÜLÜ BİTKİSİ SAKSIDA NASIL YETİŞİR?

Çiçeklerinin şekli ve renkleri efe kıyafetlerinde yer alan püsküllere benzetildiği için adına ‘efe püskülü’ denen Bilbergia nutans, dünyada en yaygın olarak yetiştirilen süs bitkilerinden birisi olarak karşımıza çıkar. Kolay yetiştirilebilen yapısı ve dayanıklı olması ile halk arasında da en çok yetiştirilen ev ve balkon çiçeklerinden birisidir.

Bromeliaceae familyasının Billbergia cinsine bağlı bir tür olan efe püskülü bitkisinin anavatanı Paraguay’dır. Subtropikal ormanlar yetişmesi açısından en uygun iklim şartlarının görüldüğü alanlardır.

Efe püskülü bitkisi, yetişme ve büyüme açısından da diğer çiçeklerden farklı yapıda olan bir bitkidir. Efe püskülü bitkisi, hem bromeliad yapıda olması (yani çürüntüleri ile beslenmesi), hem succulent yapıda olması ( suyu ve besinleri bünyesinde depolama imkânı olması) hem de epifitik yani topraksız olarak da yetişebilme özelliklerine sahip olan süs bitkilerinden birisidir. İyi bir bakım ile oldukça parlak duran ve kalın yapraklara sahip, dekoratif bir süs çiçeği olabilir.

Efe Püskülü Bitkisi Saksıda Nasıl Yetiştirilir? Efe Püskülü Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  1. Efe Püskülü Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Efe püskülü bitkisi genel olarak ilkbahar aylarında çiçek açan bir bitkidir. Hatta çiçeklerin bir kısmının kış başında açtığı da görülür. İlkbahar ortasından eylül ayına kadar açık havada tutulması gelişimi açısından daha iyi olacaktır. Özel bir saksı ihtiyacı yoktur ve saksı değişim zamanı da yavrulama ile çoğalıp saksıya sığmayacak yapıya geldiği zamandır.

  1. Efe Püskülü Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Efe püskülü bitkisi için gerekli olan toprak son derece havadar bir toprak olmalıdır. Humus bakımından zengin bir yapıda olan bu toprak, hafif bir asitlik yapıda da olabilir.

Efe püskülü için en uygun toprak karışımı ise şu şekildedir;

İki ölçü humus katkılı poşet toprak+ bir ölçü ponza taşı + bir ölçü kuvars kumu.

  1. Efe Püskülü Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

Efe Püskülü bitkisi, kış soğukları geçtikten sonra ekilebilir. İlkbahardan sonbahara kadar olan süreçte, ortalama yirmi günde bir genel amaçlı bitki besini verebilirsiniz. Yapraklarına besinli su fısfısı yaparak, bitkinin güzel bir şekilde beslenmesini ve büyümesini sağlayabilirsiniz.

  1. Nasıl Bir İklim İster? Güneş Mi Sever, Gölge Mi Sever?

Efe püskülü bitkisinin genel iklim şartlarını kısaca özetleyecek olursak, -6 dereceye kadar olan soğuklara dayanabilir. Hassas bir bitki değildir ve dayanıklı yapısı vardır. Bakım sırasında yapılan ihmallere ve kış soğuklarına karşı dayanıklıdır. Yaz mevsimi haricinde günde üç saat güneş ışığına maruz kalması yeterli olacaktır. Ayrıca efe püskülü bitkisini; yaz mevsiminde güneşin yakıcı etkisinden korumak da önemlidir. Sabah ve akşam güneşi efe püskülü bitkisi için ideal güneş ihtiyacıdır.

Efe püskülü bitkisi için havadarlık önemlidir. Hızlı bir gelişim isteyenlere; çok havadar ve devamlı olarak esintilerin oluştuğu bir ortam uygundur.

  1. Efe Püskülü Bitkisi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Efe püskülü bitkisi, susuzluğa dayanıklı bitkiler arasında gösterilmektedir. Bu bitkinin sulama sıklığı elbet ki bulunduğu yere ve toprağın özelliğine göre değişecektir. Açık havada ve toprağı çabuk kuruyan bir iklimde iseniz, efe püskülü bitkisini her gün sulayabilirsiniz. Sulama miktarı olarak; saksının içi tamamen ıslanacak ve saksı altı deliklerinden bol miktarda su çıkacak kadar sulamak önemlidir. Efe püskülü bitkisini sularken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi su dolu kapta bekletmemektir. Sonbahar mevsiminde ise toprak tamamen kuruduğunda sulamak uygun bir periyot olacaktır.

  1. Efe Püskülü Bitkisi Nasıl Budanır?

Efe püskülü bitkisi, yavrularının ayrılması işlemi ile kolaylıkla çoğaltılabilir. Fakat yavruları ayırma konusunda acele etmemekte fayda vardır. Yavrular ana bitkinin yarısına kadar büyümüş olduklarında, budama ve ayırma işlemi yapılabilir.

  1. Efe Püskülü Bitkisi Hastalık Ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Efe püskülü bitkisinin bit, parazit ve mantar gibi hastalık ve zararları yoktur. Ancak efe püskülü bitkisinin yanlış toprak seçimi en büyük düşmanıdır. Çünkü yanlış toprakta efe püskülü bitkisi büyüyemez, kökleri çürür.

Efe püskülü bitkisinin en yaygın görülen şikâyetleri arasında çiçek açmama problemi vardır. Güneşten mahrum bir yetiştirme, beslenme ve sulamasına dikkat etmeme çiçek açmamasının başlıca nedenlerindendir.

Etiketler

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın