Sağlıklı Yemek Tarifleri

Domates Kurusu Nasıl Yapılır?

Kavanozda domates kurusu
Kavanozda domates kurusu
Eğer domatesi ve mezeleri seviyorsanız evinizin bol güneş alan bir yerinde hazırlayabileceğiniz domates kurusu mezesi tarifimiz tam size göre. Gelin domates kurusu mezesi nasıl hazırlanır ayrıntılarıyla öğrenelim.

Eğer domatesi ve mezeleri seviyorsanız evinizin bol güneş alan bir yerinde hazırlayabileceğiniz domates kurusu mezesi tarifimiz tam size göre.

Tarifimize geçmeden önce malzemelerimize bakalım

Domates Kurusu Mezesi için gerekli malzemeler
Domates Kurusu Mezesi için gerekli malzemeler

Domates Kurusu Mezesi için Malzemeler

Domates Kurusu Nasıl Hazırlanır

1. Önce domateslerimizi güzelce yıkıyoruz ve ardından iyice kuruluyoruz.

2. Bütün domateslermizi tek tek olabildiğince eşit şekilde dörde kesiyoruz.

3. Domateslerimizi kurutma aşamasına geçmeden önce daha çabuk kurumaları için iç kısımlarını bir kaşık yardımı ile temizliyoruz. Temizlediğiniz kısmı atmak yerine salatalarınızın üzerine veya suyuna karıştırmanızı tavsiye ederiz.

4. Domateslerin sığacağı kadar geniş yayvan bir tepsi veya kap alıyoruz. ve tepsinin tabanına temiz bir bez seriyoruz.

5. Domateslerimizi kabuklu kısımları aşağıya gelecek şekilde tepsiye güzelce diziyoruz. İç taraflarının eşit şekilde güneş almalarına dikkat edeceğiz bu yüzden üst üste yığmayıp aralarında çok az boşluklar bırakıyoruz.

6. Domateslerimiz zamanla bozulmasın diye üzerlerini bolca tuzluyoruz. 1 domates parçasına çeyrek kaşık tuz yeterli olacaktır.

Güneşte domates nasıl kurutulur?
Güneşte domates nasıl kurutulur?

7. Ardından ince tülbent benzeri bir bez ile üzerlerini örtüyoruz ve bol güneş gören bir yere tepsimizi yerleştirip kurumaya bırakıyoruz. Domateslerimizi akşamları içeri alıyoruz ki gece sabaha doğru düşen çiy domatesleri nemlendirmesin.

8. İyice kuruyup suyunu tamamiyle kaybeden domateslerimizi alıp bir veya bir kaç kavanoza dolduruyoruz.

9. Domates kurusunun üzerini tamamen örtecek kadar zeytinyağı ile kapatıyoruz ve içerisine biberiye, top karabiber, tane kekik katıyoruz. Dilerseniz sarımsak ta koyabilirsiniz ancak çok bekleyen sarımsak enzimleri zamanla zeytinyağına karışacak ve tadını bozacaktır. Bu yüzden eğer uzun süre kavanozda kalacaksa sarımsağı yemeden önce tabakta yağına karıştırmanız daha iyi olacaktır, eğer 2 hafta içerisinde tüketecekseniz sarımsağı kavanoza da ekleyebilirsiniz.

Kavanozda domates kurusu
Kavanozda domates kurusu

10. Ardından istediğimiz kadar çıkartıp yiyeceğiniz kadarını süsleyerek servis edebilirsiniz. Bu lezzetli meze hem kendiniz yiyebileceğiniz hem de misafirlerinizle paylaşabileceğiniz kadar lezzetlidir.

Gördüğünüz gibi aslında uzun görünmesine rağmen son derece basit bir kaç adımla hazırlanabilecek lezzetli bir meze domates kurusu.

Hepinize denemenizi tavsiye ederiz.

Afiyet olsun.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın