Yararlı Bilgiler

Diyet Kolanın Zararları

Aynı lezzet ile 140 kalori daha az almak cazip geliyor değil mi? Bu yüzden son yıllarda iyice popüler olan ve normal koladan daha çok tercih edilir hale gelen şekersiz diyet kola ürünleri aslında daha sağlıklı bir seçim mi yoksa farkında olmadan daha zararlı bir tercih mi yapıyoruz? Acaba içerisindeki sakarin, aspartam ve sükraloz gibi yapay tatlandırıcılar ile diyet kola mı normal kola mı daha zararlı? İşte diyet kolanın zararları...

Aynı lezzete sahip olup 140 kalori daha az almak cazip geliyor değil mi? Bu yüzden son yıllarda iyice popüler olan ve normal koladan daha çok tercih edilir hale gelen şekersiz kola ürünleri aslında daha sağlıklı bir seçim mi yoksa farkında olmadan daha zararlı bir tercih mi yapıyoruz? Acaba içerisindeki sakarin, aspartam ve sükraloz gibi yapay tatlandırıcılar ile diyet kola mı normal kola mı daha zararlı ? Diyet kolanın zararlarına daha önceki yazılarımızda kısaca değinmiştik ancak bu sefer detaylarına göz atacağız. İşte diyet kolanın zararları…

Diyet Kolanın Zararları

1. Metabolizmanızı şaşırtır. Yapay tatlandırıcılar şekere göre aynı hacimde çok daha yoğun tat hissi verirler. Zamanla tüketilen diyet kola ürünleri metabolizmanızın normal şekere olan hassasiyetini azaltırlar. Bunun yanısıra araştırmalar uzun dönemde bu yapay tatlandırıcıların etkilerinin normal şeker ile aynı olduğunu göstermiştir yani yapay tatlandırıcılar da aynı normal şeker gibi hatta daha fazla insülin üretimini tetiklemektedir.

2. Kilo kaybettirmez aksine kilo aldırır. Kalorisinin az olması illa kilo verdirici olduğu anlamına gelmez. Texas Üniversitesinde 10 yıl sğren bir araştırma sonucunda diyet kola ürünleri içenlerin hiç kola içmeyenlere göre bel çevresinde %70 daha fazla genişleme olduğu ayrıca her gün iki veya daha fazla kola içenlerde bu büyüme oranının %500 olduğu görülmüştür. Araştırmacılar bunun nedeninin yapay tatlandırıcıların metabolizmayı bozması ve psikolojik olarak sizi daha fazla kola tüketmeye itmesi olarak görüyorlar.

3. Tip 2 diyabet ve şeker hastalığı riskini arttırır. Minnesota Üniversitesinin son zamanlarda yaptığı bir araştırma sonucunda diyet kola ürünlerinin metabolizma sorunlarına ve tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskini %36 oranında arttırdığı görülmüştür. Metabolizma sorunları içerisinde yüksek tansiyon, yükselmiş glükoz seviyesi, yüksek kolesterol ve belde genişleme sayılabilir.

4. Hiç bir besin değeri yoktur. Diyet kola içerek daha az kalori aldığımız doğrudur ancak bunun yanında vücudumuza hiç yararlı birşey de vermemiş oluyoruz. Kalorisiz içeceklerin en yararlısı sudur ve vücudumuz bolca suya ihtiyaç duyar. Susuzluğumuzu diyet kola ile gidererek su ihtiyacımızı gideriyor ancak ihtiyacımız olan mineral katkısından yoksun kalıyoruz.

5. Yapay tatlandırıcılar baş ağrısı ve migrenin nedenlerinden birisidir. Araştırmalar aspartam ve anecdotal’ın baş ağrısını tetikleyebileceğini göstermiştir. Ayrıca diyet kola ürünlerini tüketmeyi bırakan hastalardan bazılarında baş ağrılarının azaldığı gözlenmiştir.

6. Ağız içi sağlığınızı tehdit eder. Diyet veya değil kola ağız sağlığınız için kötüdür. “General Dentistry” dergisinde yayınlanan bir araştırma aşırı kola tüketenlerin ağız sağlığının uyuşturucu bağımlıları ile benzer özellikler taşıdığına dikkat çekmektedir, özellikle de dişlerde meydana gelen aşınma konusunda. Bunun nedeni içeriğindeki sitrik asittir. Kısacası diyet olsun olmasın kola dişlerimiz için kötüdür.

7. Alkolün etkisini arttırır. Kuzey Kentucky Üniversitesinde yapılan bir araştırmanın sonuçları oldukça şaşırtıcı. Araştırma, diyet kola ile yapılan içki karışımları ve kokteyllerinin alkolün etkisini arttırdığını ve daha az alkol miktarının bile sarhoşluğa neden olabildiğini göstermiştir. Bunun nedeni yapay tatlandırıcıların normal şekerden çok daha hızlı şekilde kan tarafından emilmesidir.

8. Kola depresyona neden olabilir. Sonuçları kesin ve bağlayıcı olmamakla birlikte Amerikan Nöroloji Akademisinin yayınladığı araştırma sonuçlarına göre kola içmek depresyonu arttırıcı bir etken olarak görülüyor. 10 seneyi aşkın sürdürülen çalışmada kola içen deneklerde depresyonun kola içmeyen deneklere göre daha fazla etkili olduğu görülmüş. Üstelik diyet kola olup olmaması bu sonucu etkilemiyor.

9. Kemikleriniz için kötüdür. İleri yaşlarda kadınların çoğunun osteoporozdan şikayetçi oldukları bir sır değil. Ancak bunun etkilerini azaltmak elimizde. Özellikle de erken yaşlarda düzgün beslenme bu etkileri etkili şekilde azaltabiliyor ve ileri yaşlardaki hayat kalitenizi arttırıyor. 60 kadını içeren bir araştırmada bilim insanları kola içenlerin kemik yoğunluklarının içmeyenlere göre %4-%6 oranında daha düşük olduklarını gözlemlemiş.

10. Kalp için zararlı olma ihtimali. Columbia ve Miami Üniversitelerinde yapılan 2 araştırma Kola içenlerde felç, kalp krizi gibi kalp ve damar hastalıkları riskinin %43 arttığını söylemektedir. Ancak bunun tersini gösteren araştırmalarda mevcuttur. Bilim insanları kesin sonuçlara ulaşmak için daha çok araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

Evet bilimsel çalışmaların sonuçları aslında son derece açık ve net. Hem diyet kola hem normal kolanın sağlıklı bir içecek olarak değerlendirilmesi imkansız. Siz de en azından kendinizi tutamıyorsanız bile çocuklarınızı uzak tutmaya özen gösterin veya içtiğiniz miktarı azaltmaya çalışın.

Size ve sevdiklerinize sağlıklı günler dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın