Bitkisel Çay Tarifleri

Çörek Otu Çayı

Çörek otunun en faydalı yeri yağının bulunduğu tohumlar
Çörek otunun en faydalı yeri yağının bulunduğu tohumlar
Güçlü bir bağışıklık sistemi için en etkili bitkilerden birisidir çörek otu. Çörek otu çayı nasıl hazırlanır faydaları nelerdir merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bitkilerden bir diğeri de çörek otudur. Çalı şeklinde büyüyen otsu bir bitki olan çörek otunun en çok bilinen faydaları güçlü antioksidan ve bağışıklık güçlendirici etkisidir. Çörek otu tohumlarını hem yemeklerinizde hem de çaylarınızda kullanabilirsiniz. Peki çörek otu çayı nasıl hazırlanır ve faydaları nelerdir?

Çörek otunun en faydalı yeri yağının bulunduğu tohumlar
Çörek otu çayı, çörek otunun en faydalı yeri olan ve yağının bulunduğu tohumlar kullanarak hazırlanır

Çörek otunun hem tohumu hem de yaprakları kullanıma uygundur ancak içerisinde bulunan yağlar tohum bölgesinde toplandığından dolayı tohumlarını  kullanmak çok daha etkilidir. Çörek otu içerisinde bulunan yağlar kullanılan ilaçların gücünü azaltıcı etkiye sahiptir. Bu neden dolayı hali hazırda kullandığınız ilaçlar var ise ya günde küçük 1 fincan ile kısıtlamanızı ya da kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Kullanım Şekli : Günde en fazla 2 fincan.

Çörek Otu Çayı Malzemeleri :

  • Yarım tatlı kaşığı çörek otu tohumu
  • 1 çubuk tarçın
  • 250cc kaynar su

Öncelikle çörek otu tohumlarımızı demliğimizin için koyuyoruz.  Ardından çubuk tarçınımızı içine atıyoruz ve üzerine suyumuzu ekliyoruz.

Demliğimizin ağzı kapalı şekilde 8-11 dakika kadar çayımızı demlenmeye bırakıyoruz. Ardından süzerek fincanımıza koyuyoruz ve afiyetle içiyoruz.

Hem bu sağlıklı bitkiyi evinizde nasıl yetiştirebileceğiniz konusundaki yazımızı hem de faydaları hakkındaki yazılarımızı çok yakında iyibitki.com sayfalarında bulabileceksiniz. (Evet söz verdiğimiz gibi yazımız hazırlandı. Saksıda nasıl çörek otu yetiştirme ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.)

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın