Bitki Yetiştirme Teknikleri

CHLOROPHYTUM COMOSUM (KURDELE ÇİÇEĞİ) YETİŞTİRİLMESİ VE BAKIMI NASIL YAPILIR?

Chlorophytum comosum yani halk arasında bilinen adı ile kurdele çiçeği, yetiştirilmesi en kolay çiçeklerden biridir. Evinizde güzel bir dekorasyon bitkisi olarak kullanabileceğiniz kurdele çiçeği, hem gölgeye hem de güneşe uyum sağlayan bir çiçektir. Köklerinden besin ve su depolayan yani Succulent bitkiler arasındadır. Bu sebeple susuzluğa karşı direnci yüksektir. Kurdele çiçeğinin familyası Asparagaceae familyasının Chlorophytum cinsinin bir türü olarak karşımıza çıkmaktadır. İngilizcede ‘spider plant’ olarak adlandırılan bu bitkinin anavatanı Afrika’nın güney kıyı kesimleridir. Genellikle tropikal ormanların sınırlarında yetişmektedir. Yılın yağışlı olan dönemlerinde gelişmesini ve serpilmesini gerçekleştirir, bol miktarda su depolar. Kurak dönemlerde depoladığı bu su sayesinde hayatta kalmaktadır. Yumrulu bir bitki olmasına rağmen yumrulu bitkiler arasında kabul edilmemesinin sebebi, yumrularını filizlenmek için değil, su depolamak için kullanmasıdır.

Saksıda Kurdele Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Kurdele Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

1.Kurdele çiçeği Nasıl Saksı İster?

Kurdele çiçeği, yetiştirilmesi kolay bir bitki olduğundan dolayı özel bir saksı isteğine ihtiyaç duymamaktadır.

2.Kurdele Çiçeği Nasıl Toprak İster?

Kurdele çiçeği için nötr civarı, az asitli ve az alkalili, humuslu bir toprak tercih edilmektedir. Doğal bir humuslu toprak bulunabilirse, o toprak yeterli olacaktır. Havanın yeterince sıcak ve sıcak esintili olmadığı takdirde asitli toprakta kalsiyum alamaz ve çürümeler gözükür. Toprağa gerekli olan havadarlık özelliğini kazandırmak için; perlit asla kullanmamalısınız. Kurdele çiçeği ve benzeri familyadan gelen bitkilere perlit zarar vermektedir. Toprağa ponza taşı karıştırmak da uygun değildir.

3.Kurdele Çiçeği Ne Zaman Ekilir?

Kurdele çiçeğinin ekimi yılın her zamanında yapılabilmektedir. Uzun çiçek saplarından oluşan hazır fideleri dikerek çoğaltımını da yapabilirsiniz. Fakat kış aylarında aşırı soğuk bir ortamda kurdele çiçeği zarar görebilir. Bu sebeple ekme ve çoğaltma işlemini kış mevsiminde yeteri kadar bir sıcaklık yok ise yapmayın.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş mi Sever, Gölge mi Sever?

Kurdele çiçeği, evlerde oldukça sık miktarda kullanılan dekoratif süs bitkilerinden biridir ve bu sebeple ev ortamında kolaylıkla yetişebilir. Koyu gölgelere uyumludur fakat sağlıklı ve güzel yetişmesi için aydınlık bir ortam ister. Yaz mevsiminde öğle sıcağından koruduğunuz takdirde başka bir problem yaratmaz.

5.Kurdele çiçeği Ne Kadar Sulanmalıdır?

Kurdele çiçeği yaz mevsiminde haftada iki kere, kış aylarında ise haftada bir kere olmak üzere saksı üzerinden sulanmalıdır. Suyun tüm toprağa işlemesine dikkat edilmelidir. Saksının dibindeki tabakta biriken su bırakılmamalı v dökülmelidir. Temel bir kural olarak; toprak kurudukça su vermek önemlidir. Kurdele çiçeğine vereceğiz su, dinlendirilmiş olmalıdır.

  1. Kurdele Çiçeği Nasıl Budanır?

Kurdele çiçeğinin dallarındaki çiçekler solduktan sonra bitkinin bir daha çiçek açması için solan yapraklar kesilerek budanmalıdır ve kesilen bölge hava almasın diye üzeri kapatılmalıdır.

7.Kurdele Çiçeği Hastalık ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Kurdele çiçeğinde bariz görülen bir hastalık ya da parazit yoktur. Fakat yanlış bakım ve yanlış sulama yüzünden çiçeğin zarar görmesi durumu kurdele çiçeğinde de mevcuttur. Asitli topraklarda kış sulamaları çürümeye neden olacağından, serin zamanlarda kurdele çiçeğini sulamamak daha iyi bir çözüm olabilir. Bunun bir çözümü olarak da toprak hazırlarken asitsiz toprak hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Etiketler

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın