Bitkiler Hakkında

Chia Tohumu ve Faydaları

Süper Yiyecek Chia Tohumu ve Faydaları
Süper Yiyecek Chia Tohumu
Eğer hobilerinizden birisi spor veya sağlıklı besinler ise son 5 senedir süper yiyecekler diye bir terimin ortalıkta dolaştığını duymuşsunuzdur. Bugün biz de bu süper yiyeceklerden bir tanesini tanıtalım dedik ve işte bu süper yiyeceklerin en popüleri : Chia Tohumu

Eğer hobilerinizden birisi spor veya sağlıklı besinler ise son 5 senedir süper yiyecekler diye bir terimin ortalıkta dolaştığını duymuşsunuzdur.

Bugün biz de bu süper yiyeceklerden bir tanesini tanıtalım dedik ve işte bu süper yiyeceklerin en popüleri : Chia Tohumu

Süper Yiyecek Chia Tohumu ve Faydaları
Süper Yiyecek Chia Tohumu

Süper yiyecek nedir ve chia tohumu neden süper yiyecek sayılır. Süper yiyecekler içerik olarak diğer sıradan sayılan besinlere göre oldukça yüksek miktarda vitamin, mineral, yararlı yağ asitleri ve lif içeren besinlere verilen addır. Peki Chia tohumunun içerisinde neler vardır.

100gr Chia Tohumu

  • Lif: 39 gram
  • Protein: 14 gram
  • Yararlı yağ ve yağ asitleri: 32 gram (18gr. Omega-3)
  • Kalsiyum: Günlük ihtiyacınızın %18 ‘i
  • Manganez: Günlük ihtiyacınızın %30 ‘u
  • Magnezyum: Günlük ihtiyacınızın %30’u
  • Fosfor: Günlük ihtiyacınızın %27 ‘si
  • Ayrıca kayda değer miktarda Çinko, B1, B2 ve B3 vitamini ayrıca Potasyum içerir.

Gelelim Chia neden diğer besinlerin önüne geçtiğine. Bunun nedenini aşağıdaki 10 maddeye bakarak rahatlıkla görebilirsiniz;

1. Yüksek miktarda besin değeri içerir.

Yukarıdan içerdiği değerleri görebilirsiniz. Neredeyse günde 4-5 yemek kaşığı chia tohumu ile günlük besin ihtiyacınızın tamamını karşılayabilirsiniz.

2. Antioksidan deposudur.

İçerisindeki yağları koruması açısından chia tohumu yüksek miktarda antioksidan içerir. Ayrıca genetik ve kimyasal olarak üretilmiş(supplement olarak alınan) antioksidanları vucüt yeteri kadar emilim yapamazken bitkiler ile alınan antioksidanları vucüt rahatça emebilir. Antioksidanların en büyük özelliği hücrelerin yapısını bozan serbest radikallere saldırarak kansere karşı koruyucu işlevidir.

3. Lifli yapısı

En önemli özelliklerinden birisidir. Özellikle şeker hastaları için bulunmaz bir nimettir. Lifli yapısı sayesinde çözülmesi için insülin gerektirmez bu yüzden de kan şekerini yükseltmez. Vücuttan rahatça atılabilir ve bununla birlikte oldukça fazla su emer ve şişip jel kıvamına gelen yapısı sayesinde tokluk hissi yaratır. Zayıflamak isteyen herkesin diyetine katması gereken bir besindir.

4. Protein kaynağı

%14 oranında protein içerir. Ayrıca içerdiği gerekli amino asitler sayesinde vücutta protein yapımını da hızlandırır. Bu özelliği sayesinde diyet ve perhiz yapanlar için mutlaka listelerinde olması gerekir.

5. Kilo verdirir.

Yukarıda bahsettiğimiz lifli yapısı sayesinde tokluk hissi yaratır. Ayrıca proteinde açlık hissinin bastırılmasına yardımcı olur. Ancak yağ yakımına direk bir katkı sağlamaz. Daha az yemenizi sağlayacağı ve midenizin zamanla küçülmesine katkıda bulunacağı kesindir.

6. Yüksek miktarda Omega 3 içerir

Evet yukarıda sayılan bütün özelliklere ek olarak chia tohumları somondan daha fazla omega-3 içerir. Ancak bu sizi yanıltmasın. Bitkilerden alınan omega-3 ile hayvanlardan alınan omega-3’ün yapısı farklıdır. Yüksek miktar içermesine rağmen vücudumuz için hayvanlardan alınan omega-3 daha yararlıdır. Yine de vejeteryan okuyucularımız için güzel bir omega-3 kaynağı olacaktır.

Chia Tohumunun Faydaları
Chia Tohumunun Yakından Görünüşü

7. Kalp ve Tip 2 Diyabet hastalıklarından korur

Kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürür iyi kolesterolü yükseltir. Kan basıncını düşürür. Ayrıca lifli yapısı sayesinde insülin salgılaması yaptırmaz ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Tip 2 diyabette iyileşme sağladığı klinik olarak kanıtlanmıştır.

8. Kemikler için gereklidir

Sağlıklı kemik yapısı için gerekli olan vitamin ve mineralleri barındırır. İçeriğindeki kalsiyum, fosfor, magnezyum ve protein kemik gelişimi ve güçlenmesi için çok önemlidir. Hem sporcular hem de ileriki yaşlarda kemik zayıflığı problemi çekmek istemeyenlere önerilir.

9. Doğal performans arttırıcı

Evet Chia tohumu her türlü spor dalı ile uğraşanın alması gereken bir yiyecektir. Yapılan araştırmalarda enerji içecekleri ile aynı oranda etkili oldukları görülmüştür.

10. Her yemekle kullanılabilir

Kendi başına tüketilebileceği gibi yemeklerin içinde de kullanılabilir. Bu sayede her diyete kolaylıkla uygulanabilir. Biz özellikle yoğurt zeytinyağı ve chia tohumunu karıştırıp yemenizi tavsiye ediyoruz.

Evet chia tohumunun faydaları nelerdir size kısaca tanıtmaya çalıştık. İleri ki yazılarımız da bu bitki ile yapılan tariflerimizi ve bu bitkinin ev ortamında nasıl yetiştirileceğini de paylaşacağız.

Sağlıklı günler dileriz

 

 

2 Comments

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın