Vitaminlerin Faydaları

C Vitamini ve Faydaları

C vitamini faydaları
C vitamini en çok hangi besinlerde bulunur?
Kışın soğuk algınlığı ve gripten korunmak için portakal, limon gibi C vitamini barındıran meyveleri yemek hemen herkesin yaptığı birşeydir. Peki C vitaminini yeterince tanıyor muyuz? C vitamini hangi besinlerde bulunur ve C vitamini hangi hastalıklara iyi gelir?

Kışın soğuk algınlığı ve gripten korunmak için portakal, limon gibi C vitamini barındıran meyveleri yemek hemen herkesin yaptığı birşey. Peki C vitaminini yeterince tanıyor muyuz? C vitamini hangi besinlerde bulunur ve C vitamini hangi hastalıklara iyi gelir biliyor muyuz?

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini faydaları
C vitamini en çok hangi besinlerde bulunur?

Bazı hayvanların vücutları bu vitamini üretmesine rağmen bizler bu vitamini taze meyve ve sebzelerden almak durumundayız. İşte sırasıyla en zengin C vitamini kaynakları :

 • Papaya : Ülkemizde çok bilinmemesine rağmen en zengin C vitamini kaynağı Papaya meyvesidir
 • Dolmalık Biber : Şaşırtıcı ama dolmalık biber en zengin C vitamini kaynaklarından birisidir
 • Brokoli
 • Brüksel Lahanası
 • Çilek
 • Ananas
 • Portakal : Listede olacağını biliyorduk ama daha yukarılarda bekliyordunuz değil mi?
 • Kivi
 • Karnıbahar

C Vitamini Faydaları :

 1.  Demir emilimini arttırır : Hem çocuklarda hem yetişkinlerde vücudun demir emilim kapasitesini arttırır.
 2. Yeni doğan çocuklarda görülen tirosinemia denilen genetik bozukluğunun semptomlarında iyileşme sağlar.
 3. İlerleyen yaşlarda görülen gözme bozukluğunu engeller : E vitamini, beta karoten ve çinko ile birlikte alındığında yaşla alakalı görme bozukluğunu engeller veya yavaşlatır.
 4. İdrardaki Protein Miktarını Azaltır : E vitamini ile birlikte alındığında diyabet hastalarının idrarındaki protein miktarını azaltır.
 5. Damar Sertleşmesini Engeller
 6. Kanser Riskini Azaltır : Burada dikkat edilmesi gereken supplement olarak değil meyve ve sebze olarak alınan vitaminin kanser riskinin azaltılmasında etkili olduğudur. C vitamini en etkili antioksidanlardan birisidir.
 7. Soğuk Algınlığını Atlatmaya Yardımcıdır : Soğuk algınlığından korumamasına rağmen yapılan araştırmalarda hastalık sırasında yüksek dozda alınan vitaminin hastalığı 1-1.5 kadar kısalttığı gözlenmiştir.
 8. Besinler yoluyla alındığında sperm sayısı, hareketliliği ve kalitesini arttırarak erkeğin üreme şansını arttırdığı gözlenmiştir. Ayrıca iyi bir antioksidan olduğundan E vitamini ile beraber sperm hücrelerinin bozulmasına yol açan serbest radikallere karşı savaşır.
 9. Sakatlanma sonucu oluşan bölgesel kronik ağrılarda etkilidir.
 10. Bazı prosedürlerin ardından(laser tedavisi, solaryum vb.) meydana gelen cilt kızarıklıkları ve kırışıklıkları azaltığı görülmüştür.
 11. Egzersiz öncesi vitamin alımı maraton vb. gibi yorucu spor aktiviteleri sonucu meydana gelen akciğer iltihaplarını engeller.
 12. Kadınlarda meydana gelen safra kesesi hastalıklarına iyi geldiği düşünülüyor. Aynı etkiyi erkeklerde gösterdiğine dair bilimsel bir kanıt yoktur.
 13. Midede bulunan ve ülsere neden olan Helikobakter pylori bakterisinin tedavisi sırasında rastlanan yan etkileri azaltmaktadır. Tedavi sonrası oluşan kanserojen lezyonlarıda engellediği görülmüştür.
 14. Alyuvarların olağandışı bozunumlarına neden olan hemolitik anemiyi iyileştirici etkisi vardır.
 15. Tansiyon ilaçları ile birlikte kullanıldığında büyük tansiyonu düşürdüğü ama küçük tansiyonu etkilemediği görülmüştür.
 16. Kurşun zehirlenmesinin etkisini azaltır.
 17. Göğüs ağrısında kullanılan ilaçların etkisini uzatır.
 18. Yemekler ile alınan C vitamininin kıkırdak yapısındaki kaybı azalttığı görülmüştür.
 19. İleriki yaşlarda kasları güçlendirerek fiziksel kuvveti arttırdığı bunun yanısıra gençlerde ise oksijen yakımını arttırdığı gözlenmiştir.
 20. E vitamini ile beraber alındığında güneş yanığına karşı etkilidir. Tek başına aynı etkiyi yapmaz.
 21. Mineraller ile beraber C vitamini içeren kremlerin kırışıklıkları azalttığı görülmüştür.

C Vitamininin Yan Etkileri

 • Ameliyat veya anjiyo olacaksanız doktorunuza danışmadan C vitamini içeren sebzelerden çok fazla tüketmeyin veya C vitamini supplementi kullanmayın.
 • Diyabet hastalarında günde belirli ölçülerin üzerinde aldığında kandaki şeker oranını yükselttiği ve kalp krizlerine neden olabildiği bilinmektedir.
 • Talassemi ve diğer kan/demir bozukluklarında kullanılmamalıdır.
 • Böbrek taşı oluşum riskini arttırmaktadır. Böbrek taşı rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışıp tüketin.
 • Sigara içenlerin C vitamini oranları düşer. Sigara ve tütün ürünleri tüketenlerin bu vitamini içeren gıdalar tüketmesi faydalıdır.
 • Orak hücreli anemi hastalarının C vitamini içeren gıdalar veya supplementler tüketmemesi gerekir.

C vitamininin yalnızca soğuk algınlığına iyi geldiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Onlarca faydası olan bu vitamini taze sebze ve meyvelerden almak ise faydalarına fayda katıyor.

Herkese sağlıklı ve mutlu günler dileriz

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın