Sağlıklı Yemek Tarifleri

Bugün Ne Pişirsem : Zeytinyağlı Pazı Tarifi

Bugünün yemek fikri olarak sarımsaklı yoğurtlu zeytinyağlı pazı
Bugün Ne Pişirsem : Zeytinyağlı Pazı
Bugün ne pişirsem diye düşünüyorsanız koyu yeşil renkli bir sebze olarak zengin bir antioksidan içeriğe sahip olan pazı aynı zamanda oldukça lezzetli bir yaz akşamı yemeği de olabilir. Bize katılın ve beraberce Akdeniz ve Ege mutfağının en popüler yemeklerinden birisi olan zeytinyağlı pazı yapalım.

Bugün ne pişirsem diye düşünüyorsanız bize katılın ve hep beraberce Akdeniz ve Ege mutfağının en popüler mezelerinden birisi olan zeytinyağlı pazı yapalım.

Koyu yeşil renkli bir sebze olarak zengin bir antioksidan içeriğe sahip olan pazı aynı zamanda oldukça lezzetli bir yaz akşamı mezesi de olabilir. Bunun için zeytinyağlı pazı tarifimizin malzemelerine bakalım;

Zeytinyağlı Pazı Malzemeleri

  • 2 Demet Pazı
  • 4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
  • 2 Diş Sarımsak
  • 2 Yemek Kaşığı Çam Fıstığı
  • 4 Yemek Kaşığı Yoğurt (Ev Yapımı Tercih Ediniz)

Pişirme Süresi ve Porsiyonlar

Zeytinyağlı Pazı Yemeğimiz 4 kişiliktir.

Hazırlama Süresi : 15 dakika

Pişirme Süresi : 7-8 dakika

Zeytinyağlı Pazı Nasıl Yapılır, Zeytinyağlı Pazı Tarifi

Yaz akşamları için hafif sarmısaklı yoğurtlu  zeytinyağlı pazı
Yaz akşamları için hafif sarmısaklı yoğurtlu zeytinyağlı pazı

Öncelikle belirtelim ki aşağıda verdiğimiz tarif klasik zeytinyağlı pazı yemeğinden ziyade çabuk hazırlanabilecek bir pazı salatasına daha yakındır ve pazı yemeğinden daha sağlıklıdır.

1. Öncelikle pazıları bol suda iyice yıkayıp suyunu da attıktan sonra 2 parmak kalınlığında doğruyoruz. Pazıların sap kısımlarını da doğrayın ancak bunları yapraklardan ayrı tutun çünkü ayrı soteleyeceğiz.

2. Pazılarımızın sığabileceği kadar geniş bir tavaya 3-4 yemek kaşığı zeytinyağımızı ve pazılarımızı koyuyoruz ve 3-4 dakika kadar normal ateşte soteliyoruz. Eğer pazılarınız tavaya sığmıyorsa 2 parti halinde de bu işlemi yapabilirsiniz. Ardından pazı saplarını da aynı şekilde soteleyin.

3. Sotelenen pazıları ve saplarını hemen geniş bir cam kaba aktarıyoruz ve burada ılınmaya bırakıyoruz.

4. Bu sırada biz de çam fıstıklarımızı bir çay kaşığı zeytinyağı ile hafifçe kavuruyoruz. Hafifçe renginin değişmesi veya kavrulma kokusunu almanız yeterlidir. Altını kapattıktan sonra tavada bırakmayın yoksa tavanın sıcaklığıyla fıstıklarınız kavrulmaya devam edip yanabilir.

5. Sarımsaklarımızı ezerek veya havanda dövdükten sonra başka bir kasede sarımsaklı yoğurdumuzu hazırlıyoruz ve hazırladığımız sarımsaklı yoğurdu ılınmış pazılarımızın üzerine döküyoruz. Ardından 1 yemek kaşığı zeytinyağını pazıların ve yoğurdun üzerine gezdiriyoruz.

6. Biraz önce kavurduğumuz çam fıstıklarını da yoğurdumuzun üzerine serpiştirdik mi harika görünümlü ve sağlıklı sarımsaklı yoğurtlu zeytinyağlı pazı yemeğimiz tadılmaya hazır. İsteğimize göre bir miktar tuz da ekleyebiliriz.

Bir sonraki bugün ne pişirsem tarifinde görüşünceye dek,

Hepinize afiyet olsun ve sağlıkla kalın…

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın