Sağlıklı Yemek Tarifleri

Bugün Ne Pişirsem : Sotelenmiş Sebzeli Kabak

Sotelenmiş sebzeli kabak yalnızca 30 dakika içerisinde servise hazır
Sotelenmiş sebzeli kabak yalnızca 30 dakika içerisinde servise hazır
Bugün ne pişirsem diye düşünüyorsanız et veya makarna yanında servis edilebilecek ferahlatıcı ve yapması çok basit bir yemek tarifi paylacağız sizlerle : Sotelenmiş sebzeli kabak. İsmi çok ilgi çekici görünmese bile lezzetli olduğuna ve seveceğinize garanti veririz. Gelin 30 dakika içerisinde sotelenmiş sebzeli kabak tarifi için hangi malzemeler gerekir ve nasıl yapılır görelim.

Sotelenmiş Sebzeli Kabak Tarifi

Bugün ne pişirsem diye düşünüyorsanız et veya makarna yanında servis edilebilecek ferahlatıcı ve yapması çok basit bir yemek tarifi paylacağız sizlerle : Sotelenmiş sebzeli kabak. İsmi çok ilgi çekici görünmese bile lezzetli olduğuna ve seveceğinize garanti veririz. Gelin 30 dakika içerisinde sotelenmiş sebzeli kabak tarifi için hangi malzemeler gerekir ve nasıl yapılır görelim.

Sotelenmiş Sebzeli Kabak Tarifi İçin Servis ve Süre Bilgisi :

Hazırlama Süresi : 10 dakika

Pişirme Süresi : 20 dakika

Toplam Süre : 30 dakika

Tarifimiz 2-3 kişiliktir

Sotelenmiş sebzeli kabak için gerekli malzemelerimiz
Sotelenmiş sebzeli kabak için gerekli malzemelerimiz

Sotelenmiş Sebzeli Kabak Tarifi İçin Gerekli Malzemelerimiz :

  • 2 adet orta büyüklükte kabak (çok kalın olmaması tercih edilir)
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 adet ince dilimlenmiş soğan (kırmızı soğan tercih edin)
  • 5 diş ince dilimlenmiş sarımsak
  • 2 tutam dereotu
  • 15-20 adet badem
  • 1 adet kırmızı acı biber
  • 3-4 ince dilimlenmiş limon
  • 2 çay kaşığı tuz

Sotelenmiş Sebzeli Kabak Nasıl Yapılır?

1. Öncelikle sebzeleri doğrayın : Ancak doğradığınız sebzeleri karıştırmayın çünkü bunları farklı sıralarda pişirmemiz gerekiyor. İlk başta sarımsağı ardından soğanı ince ince doğrayın. Daha sonra dereotunu çok ince olmayacak şekilde doğrayın. Acı biberi tam ortadan ikiye kesin. 4 adet yuvarlak ince limon dilimi kesin daha sonradan bunları da ortadan ikiye keserek yarım daire halinde 8 adet limonunuz olsun. Hepsini ayrı ayrı kenara ayırın.

2. Kabakları yuvarlak şekilde ince ince kesin : Daha diri seviyorsanız biraz daha kalın dilimleyebilirsiniz. Yumuşak seviyorsanız ise bozuk para kalınlığında kesebilirsiniz. Çok kalın olmayam kabaklar seçmenizde fayda var. Eğer kabağınız çok büyük ise tavaya veya woka sığmayacaktır bu yüzden yuvarlakları tekrar ikiye kesebilirsiniz.

Önce sarımlar ardından soğanlar kavulur
Önce sarımlar ardından soğanlar kavulur

3. Tavayı orta/yüksek ateşe koyun ve zeytinyağını ekleyin : Çevirmesi ve yağa bulanması daha kolay olduğu için biz yaparken tava yerine wok kullandık ancak genişçe bir tavada da yapabilirsiniz.

4. Sarımsakları ve soğanları kavurmaya başlayın : Yağ kızdıktan sonra sarımsakları ekleyin. Hafif renk değişimi başladığı zaman soğanlarıda koyun. 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Soğanlar yumuşayana kadar kavurun. Bu sırada sürekli olarak tavayı/woku çevirmeyi ihmal etmeyin.

5. Kabak dilimlerini kavurun : Soğanlar yumuşadıktan sonra (yaklaşık 2-3 dakika) kabak dilimlerini atın. İçine tekrar 1 çay kaşığı tuz koyun. Yağa iyice bulanması için iyice çevirin. Kabakların renklerinin hafif kahverengiye dönmelerini bekleyeceğiz. Yaklaşık 10-15 dakika kadar sürecektir. Her 2 dakikada bir tavayı/woku iyice çevirin karıştırın.

6. Biberleri atın : Kabakları attıktan 4-5 dakika sonra biberleri de atın. Çevirmeye ve karıştırmaya devam edin.

Sotelenmiş sebzeli kabak ateşten alınmadan 30 saniye önce bademler ve dereotu koyulur
Sotelenmiş sebzeli kabak ateşten alınmadan 30 saniye önce bademler ve dereotu koyulur

7. Limon dilimlerini katın : Ateşten almadan 2 dakika önce limon dilimlerini ve bademleri ekleyin. Karıştırmaya devam edin. Ateşten almadan 30 saniye önceden dereotlarını koyun. Son olarak iyice karıştırın ve ateşin altını kapatıp ateşten alın.

 

Evet yemeğimiz artık servise hazır. Aslında verdiğimiz tarif tam bir aparatif oldu. Etin, köftenin veya makarnanın yanına çok yakışacak ve yemeğinizin lezzetini arttıracak ferah bir tamamlayıcı yaptık.

 

Bir sonraki bugün ne pişirsem yemeğinde görüşene kadar,

Hepinize afiyet olsun.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın