Sağlıklı Yemek Tarifleri

Bugün Ne Pişirsem : Sebzeli Noodle

Bugün Ne Pişirsem : Sebzeli Noodle Tarifi
Sebzeli Eriştemiz Artık Hazır
Bugün ne pişirsem diye düşünüyorsanız size çabuk hazırlanabilecek yapması ve yemesi zevkli Sebzeli Noodle tarifi vereceğiz. Hem çocukların hem de büyüklerin sevdiği makarnayı küçük birkaç değişiklik ile çin usülü sebzeli erişte haline getireceğiz.

Bugün ne pişirsem diye düşünüyorsanız size çabuk hazırlanabilecek yapması ve yemesi zevkli Sebzeli Noodle tarifi vereceğiz. Hem çocukların hem de büyüklerin sevdiği makarnayı küçük birkaç değişiklik ile çin usülü sebzeli erişte haline getireceğiz.

Sebzeli Noodle Tarifi 4 kişiliktir.

Hazırlama Süresi : 20 dakika

Pişirme Süresi : 5 dakika

Sebzeli Noodle için Malzemelerimiz

 • 1 paket hazır erişte veya spagetti makarna (Asya’dan ithal edilmiş hazır erişteleri sağlık açısından önermiyoruz)
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet havuç
 • 1 adet kabak
 • 1 adet kırmızı biber(dolmalık veya sivri)
 • 1 adet yeşil biber
 • 3 adet yeşil taze soğan
 • Teriyaki sos (isteğe bağlı)
 • Sarımsak sosu(isteğe bağlı)
 • Acı sos
 • 2 yemek kaşığı koyu(Dark) soya sosu

Sebzeli Noodle Nasıl Hazırlanır?

Bugün ne pişirsem diye sebzeli çin eriştesinde karar kıldıysanız hala bizimlesiniz demektir. İşte adım adım sebzeli noodle nasıl hazırlanır.

1. Öncelikle makarnalarımızı haşlayacağız. Ancak iki nedenden dolayı çok yumuşamamasına özen gösterin. İlki çin eriştesi genellikle çubuklarla yendiği için daha kolay yenecektir. İkinci olarak az pişirilen makarna daha sağlıklıdır ve şeker ve diyabet hastalarına daha az zararı vardır.

2. Eriştelerimizi tencereye koyuyoruz. Suyunu koymadan önce altını açın ve 1 kaşık zeytinyağı koyup 30 saniye kadar karıştırın. Böylece makarnalarınız birbirine daha az yapışacaktır. Ardından kettle da kaynattığınız kaynar suyu üzerine direk dökebilirsiniz.

3. Suyunu çok koymayın ve pilav gibi su çektirme metodunu kullanın. Yeterince yumuşadıktan sonra direk soğuk suyun altına tutun. Ve bir süre soğuk su da bekletin. Ardından suyunu süzün.

Bugün Ne Pişirsem : Eriştemizi dark soya sosu ile karıştırıyoruz
Bugün Ne Pişirsem : Eriştemizi dark soya sosu ile karıştırıyoruz

4. Şimdi dark soya soyumuzu makarnaya koyup karıştırıyoruz. Çok fazla koymamaya çalışın. Dark soya sosu göründüğünden daha etkilidir. Bütün makarnamızın rengi değişecektir.

bugün ne pişirsem : sebzeli noodle malzemeleri
Bugün Ne Pişirsem : Sebzeli Noodle için hazırladığımız malzemeler

5. Ardından sebzelerimizi hazırlıyoruz. Genelde haşlama sırasında bu işe başlarsak çok daha çabuk biter. Bütün sebzelerimizi jülyen şekilde doğruyoruz. Havuçlar için bir jülyen kesmeye yarayan alet kullanmanızı öneririz aksi takdirde oldukça zorlanırsınız. Benimkini 1 milyonculardan almıştım oldukça da işe yarıyor.

6. Ardından ocağımızı yakıp Wok’umuzu ısıtıyoruz. Isındıktan sonra içerisinde yarım kaşık zeytinyağı koyuyoruz. Wok içerisinde aynı anda en fazla iki porsiyon pişirebilirsiniz. Bu yüzden 4 kişilik bu tarifi iki partiye ayırarak yapın.

Bugün ne pişirsem : Noodle Sebzelerimizi Woka atıp çevirmeye başlıyoruz
Noodle Sebzelerimizi Woka atıp çevirmeye başlıyoruz

7. Ardından üzerine önce biberleri atıyoruz. Biberler genelde daha kalın olduğundan pişmeleri daha uzun sürecektir. Bu sürede woku sürekli çeviriyoruz. 1 dakika sonra havuçları, kabağı ve soğanı atıyoruz. 2 dakika kadar çevirerek pişirmeye devam ediyoruz.

8. İstersek teriyaki sosumuzu veya sarımsak sosumuzu katıp üzerine acı sosumuzu ekliyoruz. 15 saniye kadar karıştırıyoruz.

9. Yarım kaşık zeytinyağımızı ekliyoruz ve dark soya sosuna bulanmış noodlelarımızı(iki kişilik) sebzelerin içerisine atıyoruz ve 2 dakika daha karıştırmaya devam ediyoruz.

Bugün Ne Pişirsem : Sebzeli Noodle Tarifi
Sebzeli Eriştemiz Artık Hazır

İşte bu kadar. Artık sebzeli çin eriştemiz servis edilmeye hazır durumda. İlk parti bittikten sonra aynı pişirme yöntemini ikinci parti için de uygulayın.

Sebzeli noodle yaparken dikkat etmemiz gereken noktalar

 • Sebzeleri yakmadan diri kalmalarını sağlamak. Böylece besin değerlerini daha çok koruyacaklardır.
 • Woku sürekli olarak çeviriyoruz. Hem sebzelerin lezzeti erişteye karışıyor hem de yanma olmuyor.
 • Normal soyu sosu dark soya sosundan farklıdır. Aynı tada ulaşamazsınız. Herhangi büyük bir markette dark soya sosu bulabilme şansınız yüksek.
 • Koyu(dark) soya sosunu gereğinden fazla koymayın. Konsantre halde olduğundan oldukça yanıltıcı olabilir.

Bir sonraki bugün ne pişirsem tarifinde görüşünceye kadar hepinize afiyet olsun.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın