Sağlıklı Yemek Tarifleri

Bugün Ne Pişirsem : Patlıcan Ezmesi Tarifi

Bugün ne pişirsem diyorsanız közde patlıcan ezme tarifimiz yapması kolay lezzetli bir alternatif
Bugün ne pişirsem diyorsanız közde patlıcan ezme tarifimiz yapması kolay lezzetli bir alternatif
Bugün restoran menülerinin en sık karşılaşılan mezelerinden bir tanesinin tarifini paylaşacağız sizlerle; patlıcan ezmesi. Restoranlarda bu kadar karşımıza çıkmasına rağmen evlerimizde pek yapmadığımız bu mezenin yapımı aslında oldukça basit. Bugün ne pişirsem diye düşünüyorsanız gelin bu yaz akşamı için masamıza patlıcan ezmesi koyalım.

Bugün restoran menülerinin en sık karşılaşılan mezelerinden bir tanesinin tarifini paylaşacağız sizlerle; patlıcan ezmesi. Restoranlarda bu kadar karşımıza çıkmasına rağmen evlerimizde pek yapmadığımız bu mezenin yapımı aslında oldukça basit. Bugün ne pişirsem diye düşünüyorsanız gelin bu yaz akşamı için masamıza patlıcan ezmesi koyalım.

Közde Patlıcan Ezmesi için Porsiyon ve Servis Süresi :

Patlıcan Ezmemiz 3-4 kişiliktir.

Hazırlama Süresi : 25 dakika

Pişirme Süresi : 20 dakika

Közde Patlıcan Ezmesi için malzemelerimiz :

  • 1 adet patlıcan(topan cinsi tercih edilir)
  • 2 adet kırmızı kapya biber
  • 1/4 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı sirke
  • 2 diş sarımsak
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
  • Yarım limon

Bugün Ne Pişirsem : Közde Patlıcan Ezmesi Tarifi

Aslında bu tarif en lezzetli patlıcanı közde yaparken olur ancak genellikle apartmanlarda yaşadığımız için herkesin buna uygun ortamı yok ve köz yerine ızgara veya fırın kullanmanız sorun yaratmayacaktır. Tarifinde bir değişiklik olmayacağından(yalnızca pişirme süresi değişecektir) sizin ortamınız varsa mangalda közün üzerinde de denemenizi tavsiye ederiz.

1. Öncelikle patlıcanlarımızı ve biberlerimizi yıkıyoruz. Ardından patlıcanlarımıza bir çatal yardımı ile 4 5 noktasından delikler açıyoruz ve patlıcanları ve biberleri közün veya ızgaranın üzerine yerleştiriyoruz. İçleri iyice yumuşayana kadar 2 tarafını da çevirerek bekletiyoruz.

2. Bir yandan patlıcanlarımızın yumuşamasını beklerken zaman kazanmak için sosunda kullanacağımız sarımsakları dövüyoruz.

3. İçi yumuşayan patlıcanlarımızı ızgara üzerinden alıp bir süre soğuması için bekletiyoruz. Ardından patlıcanın pişmiş ve içine göre daha sert olan kabuklarını kolayca sıyırabiliriz. Sıyırma işlemi bittikten sonra kalan sap kısmını da bıçakla kesip atıyoruz. Aynı şekilde biberlerin de sap kısmından kurtuluyoruz.

4. Patlıcanlarımızın sığabileceği kadar bir kaseye soğuk su koyuyoruz. Suyun içerisine tuz ekliyoruz ve üzerine de limon suyumuzu katıyoruz. İyice karıştırdıktan sonra patlıcanlarımızı soğuk suyun içerisinde 20 dakika kadar bekletiyoruz. Su içerisinde bekleyen patlıcanlar acımtrak tadını kaybedecekler.

Patlıcanları kesme tahtasına koyup enine ve boyuna bir kaç kere doğruyoruz
Patlıcanları kesme tahtasına koyup enine ve boyuna bir kaç kere doğruyoruz

5. 20 dakika sonra patlıcanlarımızın suyunu süzüp kesme tahtasına alıyoruz. Ezmek yerine kalın bir sebze bıçağı kullanarak patlıcanlarımızı vurarak hem enine hem boyuna maydonoz doğrar gibi kesiyoruz. 2-3 kere hem enine hem boyuna kestiğinizde lapa kıvamına yaklaşacaktır zaten. Patlıcanlar bittikten sonra közlenmiş biberlerimize de aynı işlemi uyguluyoruz ve her ikisini de derin bir kapa aktarıp aşağıda hazırlayacağımız sos ile karıştırmayı bekliyoruz.

6. Önceden ezilmiş dövülmüş olan 2 diş sarımsağı, zeytinyağını, sirkeyi, 1 çay kaşığı tuz ve yarım limon suyunu ufak bir kap içerisinde iyice karıştırıp sosunu hazırlıyoruz.  Ardından patlıcanların ve biberlerin üzerine döküp iyice yediriyoruz. Patlıcanlar, sosu iyice emene kadar karıştırın ve sulu kalmamasına özen gösterin.

7. Ardından tercihen yayvan servis tabağımıza aktarıyoruz. Üzerine kırmızı toz biberimizden istediğimiz kadar serpip, maydonoz, dereotu ve domates ile tabağımızı güzelce süsleyip servis ediyoruz.

Evet gördüğünüz gibi oldukça basit bir tarif ve hemen hiç bir zorluğu yok. Umarız siz de okurken keyif almışsınızdır ve yerken de aynı lezzeti alırsınız.

Hepinize sağlıklı sofralar dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın