Sağlıklı Yemek Tarifleri

Bugün Ne Pişirsem : Çıplak (Kabak Böreği) Tarifi

Çıplak namı diğer kabak böreğimiz artık servis edilmeye hazır
Çıplak namı diğer kabak böreğimiz artık servis edilmeye hazır
"Bugün ne pişirsem" köşemizde sizlerle çıplak böreği olarak bilinen kabak böreğinin tarifini paylaşacağız. Mutfak konusunda hiç deneyimi olmayanlar için bile oldukça basit ve lezzetli bir yemek olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden bu aralar değişik bir şeyler yapıp sofraya heyecan katmak istiyorsanız bu hafif ve lezzetli yemeği mutlaka denemelisiniz. Gelin çıplak böreği için hangi malzemeler gerekir ve nasıl yapılır görelim.

“Bugün ne pişirsem” köşemizde sizlerle çıplak böreği olarak bilinen kabak böreğinin tarifini paylaşacağız. Mutfak konusunda hiç deneyimi olmayanlar için bile oldukça basit ve lezzetli bir yemek olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden bu aralar değişik bir şeyler yapıp sofraya heyecan katmak istiyorsanız bu hafif ve lezzetli yemeği mutlaka denemelisiniz. Gelin çıplak böreği için hangi malzemeler gerekir ve nasıl yapılır görelim.

Çıplak / Kabak Böreği Porsiyon ve Servis Süresi

Tarifimiz 4-6 kişiliktir.

Hazırlama Süresi : 20 dakika

Pişirme Süresi : 15 dakika

Toplam : 30 dakika

Çıplak / Kabak Böreği Malzemelerimiz

  • 1.5 kg kabak
  • 1/2 su bardağı zeytinyağı
  • 4 yumurta
  • 3 çorba kaşığı un (tam buğday unu tercih ediniz)
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kırmızı toz biber
  • 1 adet kesme şeker

Çıplak Böreği Nasıl Hazırlanır?

Kabakların suyu atması için içerisine tuz atılıp 30 dk. bekletilir
Kabakların suyu atması için içerisine tuz atılıp 30 dk. bekletilir

1. Öncelikle kabakları yıkayıp kabuklarını soyuyoruz ve rendeliyoruz. 1.5 kg kabak oldukça çoktur o yüzden elle rendelemek çok zaman alacağı için yerine varsa rende makinesi kullanmanızı tavsiye ederiz.

2. Rendelenen kabakları suyunu bırakması için bekletiyoruz. Kabak çok sulu bir meyvedir. Bu yüzden istediğimiz kıvama gelebilmesi için suyunu atması gerekir. Bunun için rendelenmiş kabakların üzerine 2 çay kaşığı tuz atıp iyice karıştırıyoruz ve 20 dk. kadar beklemeye bırakıyoruz.

3. Suyunu bırakan kabakların suyunu sıkıyoruz. En zor adım muhtemelen bu olacaktır. Rendelenmiş kabakları elimize alıp avuç içinde bütün suyunu burakana kadar sertçe sıkıyoruz ve başka bir kapta topluyoruz. İlk başta gözünüze çok geldiyse sorun etmeyin. Kabaklar suyunu bıraktıktan sonra hacim olarak bayağı azalacaktır.

Kabaklar suyunu attıktan sonra un, yumurta ve baharatlar eklenir ve harç hazırlanır
Kabaklar suyunu attıktan sonra un, yumurta ve baharatlar eklenir ve harç hazırlanır

4. Kabakların üzerine yumurta, un ve baharatları karıştırıyoruz. 4 adet yumurtayı ayırdığımız kabakların üzerine kırıyoruz. Ardından 3 çorba kaşığı un, 1 çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber, 1 adet kesme şeker ve 1 çay kaşığı kırmızı toz biberi üzerine döküp güzelce karıştırıp harç haline getiriyoruz.

5. Tepsinizi un ve zeytinyağı ile kaplayın. Fırına vereceğimiz tepsiyi önce zeytinyağı ile kaplayın ardından bir elek yardımı ile üzerine un dökün. Burada dikkat etmeniz gereken döktüğünüz unun bazı noktalarda kalınlaşmaması gerekiyor. Olabildiğince ince bir tabaka haline un her tarafına gelsin.

6. Hazırladığınız harcı tepsiye yayın. Önceden hazırladığımız harcı unun üzerine tepsinin her tarafına eşit gelecek şekilde yayıyoruz. Eşit gelecek şekilde yaymamız pişme kıvamını tutturmak açısından önemli.

Hazırladığımız harç ince bir tabaka halinde tepsiye yayılır
Hazırladığımız harç ince bir tabaka halinde tepsiye yayılır

7. Harcın üzerine hafifçe un serpip zeytinyağı gezdirin. Bu adımda dikkat etmeniz gereken unun çok az serpilmesi gerektiği. Yalnızca üzerini seyrekçe kaplaması yeterli. Aksi takdirde piştikten sonra üzerine topak topak un kalıp hem görüntüsünü hem lezzetini bozabilir. Daha sonra unun üzerine tekrar zeytinyağı gezdiriyoruz.

8. Daha önceden 200 dereceye ısıttığımız fırına veriyoruz. Önceden 200 dereceye ısıttığımız fırına koyuyoruz yaklaşık 15 dakika kadar pişmesini bekliyoruz. Arada bir açıp kıvamını kontrol edin. Ne çok fazla pişmeli ne çok az. Kıvamı kaşıkla hemen delinmeyecek kadar sert ama bıçakla çok kolay kesilecek kadar yumuşak olmalı.

9. Servis ediyoruz. Evet artık çıplak böreğimiz servise hazır. Hepinize afiyet olsun.

Çıplak namı diğer kabak böreğimiz artık servis edilmeye hazır
Çıplak namı diğer kabak böreğimiz artık servis edilmeye hazır

Umarız beğenmiş ve lezzetinden memnun kalmışsınızdır.

Bir sonraki bugün ne pişirsem bölümünde paylaşacağımız bir başka sağlıklı yemek tarifinde görüşmek üzere,

iyibitki.com olarak hepinize sağlıklı mutfaklar dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın