Yararlı Bilgiler

Bitkilerden Elde Edilen Elektrik ile Sokaklar Işıklandırıldı, Cep Telefonları Şarj Edildi.

Bitkilerden Temiz Yeniden Kullanılabilir Çevre Dostu Elektrik Üretildi
Bitkilerden temiz, yeniden kullanılabilir, çevre dostu elektrik elde edildi
Hollanda merkezli bir teknoloji firması olan Plant-e canlı bitkilerden elektrik elde etmenin bir yolunu buldu ve elde edilen bu elektriği sokak aydınlatmalarına, baz istasyonlarına ve wifi noktalarına güç sağlamada kullanmaya başladı.

Hollanda merkezli bir teknoloji firması olan Plant-e canlı bitkilerden elektrik elde etmenin bir yolunu buldu ve elde edilen bu elektriği sokak aydınlatmalarına, baz istasyonlarına ve wifi noktalarına güç sağlamada kullanmaya başladı.

Aslında bitkilerin elektrik ürettikleri uzun süredir biliniyordu. Ancak önceden bilinen metodlar bitkiye zarar verdiği için uygulanabilir olmaktan uzaktı.

Bitkilerden Temiz Yeniden Kullanılabilir Çevre Dostu Elektrik Üretildi
Bitkilerden temiz, yeniden kullanılabilir, çevre dostu elektrik elde edildi

Firmanın 2014 Kasım ayında görücüye çıkardığı projesi “Starry Sky“(Yıldızlı Gökyüzü) ile Amsterdam yakındalarında iki bölgedeki 300 adet led sokak ışığını bitkilerden elde ettikleri elektrik ile aydınlattı. Kendi ürettikleri teknoloji şu anda şirketin genel merkezine de güç sağlamada kullanılıyor.

Önceleri Wageningen Üniversitesinde aynı konu üzerinde çalışan grup 2009 yılında ayrılarak Plant-e’yi kurdular. Geliştirdikleri teknoloji herhangi bir bitki topluluğundan elektrik üretmeyi mümkün kılıyor.

Şirket yetkilileri süreci şöyle açıklıyor :

“Fotosentez sırasında bitki organik madde üretir. Bu maddenin bir kısmını bitki büyümek için kullanır ancak büyük bir kısmı kullanılmaz ve bu kullanılmayan madde kökleri aracılığı ile toprağa verilir. Toprakta bulunan mikroorganizmalar ise bu maddeyi alıp enerji elde etmek için parçalarlar. İşte bu parçalanma sonucunda ortaya yan ürün olarak elektronlar salınır. Bu mikroorganizmalara entegre edilen elektrodlar sayesinde organizmalar elektronları aktarabilir ve bu elektrik toplanır.”

Sürecin asıl güzel ve devam ettirilebilir olmasını sağlayan yanı ise bitkinin bu süreçten hiç etkilenmemesi.

Yeşil bitkilerle kaplı çatısı olan bir ev hayal edin ki elektriğini kendisi bu bitkilerden üretiyor. Kulağa harika geliyor değil mi? Belki de dünyadaki enerji sorununa çözüm olacaktır. Buna bağlı olarak fotosentez yapan bitki sayısını da arttıracağı için gezegende üretilen oksijen miktarının da artacağını düşünmek yanlış olmaz.

Şu anda en büyük problem toplanabilen enerji miktarının çok kısıtlı olması. Firma yetkilileri önlerinde daha çok yolun olduğunu ancak gelişmelerin oldukça umut verici ve hali hazırda prototip olarak kullanımda olduğunu söyledi.

Çevre konusunda farkındalık arttıkça fosil yakıt kullanımı yerine temiz yenilenebilir enerji kullanımına yönelimin artacağına inanıyoruz. Belki de bu yüzden Rockefeller ailesi petrol şirketlerindeki yatırımlarını satıp temiz enerji alanına yatırım yapmaya başlamıştır.

Dünyayı mahvetmeden de enerji üretebileceğimiz onlarca yol var. Bu yolları keşfettik ancak uygulamaya da almamız gerekiyor. Hem de çok geç olmadan önce.

Size ve çocuklarınıza temiz ve yaşanabilir bir gelecek diliyoruz.

2 Comments

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın

  • Çalışma oldukça sevindirici. Gelişmiş dünya ülkeleri artık yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla nasıl yararlanırız, güneş-rüzgar gibi doğal kaynaklar dışında başka ne gibi kaynaklardan yararlanabiliriz diye düşündüğü ve bu alanlara ARGE yatırımları yaptıkları için bu ve benzeri çalışmaları duymak ve önümüzde süreçte bunların sayılarının artması beklemek artık normal bir durum. Ancak bu durum ülkemiz için hala geçerli değil. Umarım bu cennet vatanda bir an önce bu çalışmalara başlar dünya da bu alanda adı bilinen bir ülke haline gelir.