Bitki Yetiştirme Teknikleri

BENJAMİN (FİCUS BENJAMİNA) BİTKİSİ YETİŞTİRİLMESİ VE BAKIMI NASIL YAPILIR?

Ev dekorasyonlarında iç mekân süs bitkisi olarak kullanılan bitkilerden biri olan Benjamin ağacı, ev salonlarından ofislere kadar her alanda kullanılabilen güzel bir dekoratif bitkidir. Dekoratifliği sebebi ile salonlarda ve ofislerde oldukça sık tercih edilen süs bitkilerindendir. Bol yaprakları ve sık dalları ile oldukça zarif duran bu bitkinin yetiştirilmesi için birkaç püf noktaya dikkat etmek gereklidir.

Literatürdeki adı Ficus Benjamina idir Dutgiller familyasından olan Benjamin bitkisi uygun iklim koşullarında yaklaşık 2-3 metre arasında uzayabilir. Anavatanı; hem sıcak hem de yarı kurak tropikal iklim bölgelerinde hem de yağışlı tropikal iklim bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Yapısı ve yetişme koşulları nedeni ile yağmursuzluğa ve aşırı sıcaklara dayanabilen bir yapıdadır.

 

Saksıda Benjamin Bitkisi Nasıl Yetiştirilir? Afrika Menekşesi Bakımı Nasıl Yapılır?

  1. Benjamin Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Benjamin saksısı seçilirken toprağın köklerin zor sığacağı bir saksı seçilmelidir. Saksı eğer gereğinden fazla büyük olursa bitkinin gelişimi oldukça yavaşlamaktadır. Kökler eğer fazla gelişirse ve saksı küçük kalırsa; bir boy büyük bir saksıya aktarım yapabilirsiniz.

  1. Benjamin Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Benjamin bitkisinin toprağı için; asitli ve nötr topraklar tercih edilmelidir. Bu tarz topraklarda daha sağlıklı bir gelişim göstermektedir. Benjamin bitkisinin toprağı için havadarlık oldukça önemlidir. Eğer ki hazır poşet toprak kullanacaksanız; ¼ oranında ponza taşı karıştırmalı ve o şekilde kullanmalısınız. Ponza taşı yerine kuvars kumu da kullanılabilir.

Eğer ki bahçe toprağınız var ise ve bu toprak verimli ve süzek bir toprak ise; içine kum ya da ponza taşı katarak da kullanabilirsiniz.

 

  1. Benjamin Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

En iyi ekim zamanı olarak ocak ayının ortasından mart ayının son kısmına kadar olan zaman ideal zamandır.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş mi Sever, Gölge mi Sever?

Benjamin bitkisi güneş sevmektedir fakat direkt güneş ışınına maruz kalmak bitkiye zarar verebilir. Güneş almayan fakat aydınlık yerlerde de bitkinin gelişimi oldukça iyidir. Benjamin bitkisi için olmazsa olmaz en önemli iklim koşulu esintidir. Havasızlık veya yetersiz bir hava akımı, bitkinin çürümesine ya da yapraklarının sararıp kurumasına neden olmaktadır. Sürekli olarak havalandırmanız yaprakları için oldukça iyi bir ortam yaratacaktır.

  1. Benjamin Bitkisi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Benjamin bitkisinin yoğun yaprak döktüğü zamanlar vardır. Bu dönem genellikle Kasım- Aralık ayları arasındaki dönemdir. Bu süreçte toprak kurudukça sulamanız önerilmektedir. Yaz mevsiminde eğer çok esintili bir iklimde yetişmiyorsa, her gün sulamanız uygun olacaktır.

  1. Benjamin Bitkisi Nasıl Budanır?

Benjamin bitkisinin hafif budamalarını her zaman yapabilirsiniz. Gözünüze kötü gözüken dalları veya yaprakları budayabilirsiniz. Ciddi bir budama yapmanız gerekirse ise bu işlemi aralık ayı başında yapabilirsiniz.

  1. Benjamin Bitkisi Hastalık ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Örümcek bitleri, tüm bitkilere musallat olduğu gibi Benjamin bitkisine de musallat olabilir. Örümcek biti dışında başka parazitlerde bu bitkiye musallat olabilir. Düzenli ve sık temizleme parazitler için çözüm olabilmektedir.

Benjamin bitkisinin hastalığı olarak en sık görülen problem zamansız bir şekilde yaprak dökmesidir. Bu problemin sebebi ani ortam değişiklikleri ve ortamdaki havadarlık miktarının yetersiz oluşudur. Benjamin bitkisinin yerini değiştirdiğiniz anda yeni yerinin oldukça havadar olmasına dikkat ediniz. Hava akımlarının olmadığı yerlerde Benjamin bitkisi yaşayamaz. Bunun haricinde dallarında mercimek kadar kahverengi kabarcıkların oluşumu da sık görülen diğer bir problemdir. Bu problemin çözümü olarak da düzenli ve sık temizlik yapılması uygundur.

 

Etiketler

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın