Bitkisel Çay Tarifleri

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Bitki Çayı

Bağışıklık sistemimiz bir bakıma vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Vücudumuza saldıran virüs, bakteri ve diğer yabancı formları bulup yok etmek bağışıklık sistemimizin görevidir. Uzun lafın kısası ne kadar güçlü bağışıklık sistemi o kadar az hastalık riski demektir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek tabi ki bizim elimizdedir

Ülkemizde ve dünyada tekrar görülmeye başlanan grip salgınlarına karşı korunmak için doktorlar hijyenin öneminden bahsediyorlar. Ancak hijyen kadar önemli olan bir diğer nokta da güçlü bağışıklık sistemidir.

Bağışıklık sistemimiz bir bakıma vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Vücudumuza saldıran virüs, bakteri ve diğer yabancı formları bulup yok etmek bağışıklık sistemimizin görevidir. Uzun lafın kısası ne kadar güçlü bağışıklık sistemi o kadar az hastalık riski demektir.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek bizim elimizdedir. Bunun için :

  • Öncelikle egzersiz ve spor bağışıklık sistemi için olmazsa olmazdır.
  • Bağışıklık sistemimiz için gerekli vitamin ve mineralleri almalıyız.
  • Son olarak ta alkol,sigara gibi zararlı gıda ve maddelerden uzak durmamız gerekir.

Aşağıdaki tarifi kullanarak kolayca bağışıklık sistemimizi destekleyici bir bitki çayı hazırlayabilirsiniz.

Kullanım Dozu : Günde 2 fincan

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Bitki Çayı İçin Malzemelerimiz

  • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
  • rendelenmiş limon kabuğu
  • 1 tatlı kaşığı ekinezya
  • 1 tatlı kaşığı ıhlamur
  • 250cc kaynar su

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Bitki Çayı Tarifi

Yeşil çayımızı demliğimize koyuyoruz. Yeşil çayın içerisindeki yüksek kafein sayesinde metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır.

Ardından rendelenmiş limon kabuğumuzu ekliyoruz. Son araştırmalar ile limon kabuğunun faydaları bütün bilim çevrelerinde kabul görmüştür. Hatta kansere karşı kemoterapi ilaçlarından daha etkili olduğu şu sıralar modern tıpta  araştırma konusudur. Limonu yıkanıp buzluğa atıp 20dk kadar beklettikten sonra limon kabuğunu rendeleyip bütün yemek, çay, tatlı tariflerinizde kullanabilirsiniz.

Ardından ekinezyamızı karışımımıza katıyoruz. Ekinezya son derece etkili bir bağışıklık güçlendiricidir. Soğuk algınlıklarına, boğaz enfeksiyonlarına, öksürük ve balgama karşı etkilidir ve ateş düşürücü etkisi vardır.

Son olarak ıhlamurumuzu ekliyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken ıhlamurun sapından ve yapraklarından çok çiçeğini kullanmalıyız.

Ardından kaynar suyumuzu demliğimize ekliyoruz 7-8 dk. kadar demlenmeye bırakıyoruz. Demliğimizin ağzını iyice kapatıyoruz ki yararlı yağlar sıcaklık sonucu uçup kaybolmasın.

Afiyet olsun

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın