Vitaminlerin Faydaları Yararlı Bilgiler

AYVA MEYVESİNİN BESİN DEĞERLERİ VE FAYDALARI

AYVA MEYVESİNİN BESİN DEĞERLERİ VE FAYDALARI

Mevsimlerin soğumaya başlaması ve vücudumuzun bağışıklığının düşmesi ile birlikte, bağışıklık sistemimizi güçlendirici ve vücudumuza enerji verici besinleri keşfetme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda ‘gülgiller’ familyasından olan ayva, önemli bir sonbahar meyvesidir. Günlük C vitamin ihtiyacının dörtte birini tek başına karşılaması ve besin değerleri ve vitaminler açısından oldukça besleyici bir meyve olması sebebiyle, birçok faydası bulunmaktadır. Yazımızda öncelikle ayva meyvesinin içeriğindeki vitamin ve bileşenleri inceledikten sonra, ayva meyvesinin faydalarına göz atacağız.

AYVA MEYVESİNİN BİLEŞENLERİ NELERDİR VE HANGİ VİTAMİNLERİ İÇERİR?

Besin değeri oldukça yüksek olan ayva meyvesi, yüksek oranda C vitamini ve besin lifi içermektedir. Ayrıca demir, kalsiyum, A vitamini, B6 vitamini, potasyum ve fosfor açısından da zengindir.

100 gram bir ayvanın içerdiği besin değerleri şu şekildedir;

*57 kalori,

*13.81 gram karbonhidrat,

*0.40 gram protein,

*1.9 gram lif,

*11 mg kalsiyum,

*11 mg fosfor,

*8 mg manganez,

*1.70 mg demir.

Ayrıca 100 gram bir ayva meyvesi;

*Günlük C vitamini ihtiyacımızın %25’ini,

*Günlük K vitamini ihtiyacımızın %4’ünü,

*Günlük A vitamini ihtiyacının %1’ini,

*Günlük E vitamini ihtiyacının %1’ini karşılamaktadır.

Bunların yanında ayva meyvesi sodyum ve potasyum açısından da zengin bir meyvedir.

AYVA MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

1.Ayva meyvesinin düzenli olarak tüketilmesi durumunda hemoroid rahatsızlığına iyi geldiği bilinmektedir. Sindirim ve boşaltım sistemine fayda sağlayan, bu sebeple kabızlık problemi de çözüm sağlayan bir meyvedir.

2.Ayva meyvesi, iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu sebeple hücreleri tedavi edici, yaşlanma sürecini geciktirici bir etkisi bulunmaktadır.

3.Ayva meyvesi, bulantı ve kusma problemlerine iyi gelmektedir. Özellikle sabah bulantılarına karşı ayva tüketmek iyi bir çözümdür.

4.Ayva meyvesi iyi bir idrar söktürücü olduğundan dolayı idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Antiviral özelliği bulunmaktadır.

5.Ayva meyvesi doğal bir antibiyotiktir. Bunun yanında kalp ve damar sağlığını da koruyucu bir etkisi vardır, kalbin sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.

6.Ayva meyvesi içeriğindeki C vitamini ve yüksek miktarda lif sayesinde, bağırsak rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkla mücadele sürecinde de etkin rol oynamaktadır.

7.Ayva meyvesi hem kalorisi düşük hem de yüksek miktarda lif içeren bir meyvedir. Bu sebeple kilo vermede yardımcı bir meyvedir. Diyet yapanların listelerinde yer vermesi gereken ayva, kış aylarında kilo alan bünyeler için de ideal bir meyvedir.

8.Mide rahatsızlıklarının azalmasında etkilidir. Yapılan araştırmalar ile mide ülserine karşı etkili bir savunma mekanizması olduğu ortaya çıkmıştır. Mideyi kuvvetlendirir ve güçlenmesini sağlayarak mideyi korur.

9.Ayva meyvesi kan basıncını dengede tutma görevini de üstlenir. Ayrıca kandaki kötü kolesterolü düşürmek için düzenli tüketilmesi önerilmektedir.

10.Ayva meyvesi içerdiği antioksidanlar sayesinde özellikle de kolon kanserine neden olan toksin ve kimyasalları vücuttan temizler. Böylelikle vücudu güçlendirir ve kolon kanseri başta olmak üzere kansere yakalanma riskini düşürür.

  1. Doğal antibiyotik görevini görmesi ve antioksidan açısından zengin olması sebebi ile karaciğer sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Karaciğeri temizleme ve güçlendirme görevini üstlenmektedir.

12.Ayva meyvesinin haşlanmış ya da çiğ olarak tüketilmesi boğaz ağrılarına iyi gelmektedir ve öksürük problemini gidermektedir. Ayrıca iltihabı da azaltma etkisi vardır. Bu sebeple soğuk algınlığı tedavisinde kullanılması önerilen bir meyvedir.

13.Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Özellikle ayvanın suyu, astım nöbetlerinin şiddetini azaltmakta ve hastaları rahatlatmaktadır.

14.Stresle mücadelede, sinir sistemini ve zihin sağlığını koruyucu bir etkisi vardır. Stresten kaynaklanan baş ağrılarına ve zihin yorgunluğuna iyi gelmektedir.

AYVA MEYVESİNİN ZARARLARI

Ayva meyvesi fazla tüketildiği takdirde, bol miktarda lif içerdiği için ishal yapabilmektedir. Bazı uzmanlar yüksek tansiyonu olan kişilerin de kontrollü olarak ayva tüketmesi gerektiğini belirtmektedir.

webyildirim

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın