Ev Yapımı Bitki Karışımları

Avokado ile Ev Yapımı Yüz Maskeleri

avokado maskesi
Avokado ile kolayca hazırlayabileceğiniz 5 yüz maskesi
Bugün B ve E vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olan avokado ile evinizde hazırlayabileceğiniz maske tarifleri paylaşacağız. Eğer akne ve sivilcelerden nasıl kurtulurum diyorsanız ve sağlıklı, nemli, pürüssüz ve güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız aşağıda tariflerini verdiğimiz kolayca hazırlanabilen ev yapımı maskeleri kesinlikle uygulayınız.

Bugün B ve E vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olan avokado ile evinizde hazırlayabileceğiniz maske tarifleri paylaşacağız. Özellikle yüz maskesi olarak kullanıldığında cilde olan canlandırıcı ve gençleştirici etkisini hemen hissedeceksiniz. İçerisinde çokça barındırdığı amino asitler ve bahsettiğimiz vitaminler sayesinde kaşıntılı, akneli, sivilceli ve kuru ciltlere oldukça iyi gelecek ve bunun yanı sıra cildinizi sıcak ve soğuğa karşı da koruyacaktır.

Eğer siz de akne ve sivilcelerden nasıl kurtulurum diyorsanız, sağlıklı, nemli, pürüssüz ve güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız aşağıda tariflerini verdiğimiz ev yapımı maskeleri kesinlikle uygulayınız.

Akne probleminiz var ise en aşağıda yer alan avokado, yumurta beyazı ve limon suyu tarifini özellikle öneriyoruz.

Özellikle belirtmemiz gerekir ki maskelerimizi hazırlarken avokadoyu iyice püre haline getirmeliyiz. Ancak bu sayede avokadonun en faydalı yeri olan yağını ortaya çıkartalım ve maskelerimizden maksimum fayda sağlayabilelim.

Avokado ve Bal ile Yüz Maskesi Hazırlama

Avokadomuzu ikiye kesiyoruz. Yarısının içini kaşıkla oyup karıştırma kabımıza koyuyoruz ve iyice püre haline getiriyoruz. Ardından içerisine 1 kaşık bal ilave edip karıştırıyoruz.
Avokado yağlı bir meyvedir bu yüzden de kuru ciltlerdeki kaşıntıyı almak için birebirdir. Bal ise cildimizin daha genç ve sağlıklı gözükmesini sağlayacak.
Oldukça ince bir tabaka halinde spatula ile yüzümüze sürüyoruz ve 20 dakika kadar bu şekilde bekletiyoruz. Ardından ılık su ile yüzümüzü yıkıyoruz.

Tarifini verdiğimiz karışımı uyguladıktan sonra etkisini hemen hissedeceksiniz. Bu tarif ayrıca cildi gerginleştirerek kırışıklık ve yaşlanma belirtisi noktaları da zamanla giderecektir.

Avokado ile kolayca hazırlanabilen doğal ev maskesi
Avokado ile kolayca hazırlanabilen doğal ev maskesi

Avokado ve Salatalık ile Yüz Maskesi Hazırlama

Bu tarifimiz ise özellikle yüzünde akne sorunu olanlar için ideal. Avokado salatalık maskesi gözeneklerimizi temizleyecek ve akne çıkma olasılığını azaltacaktır.

Öncelikle salatalıklarımızın suyunu çıkartmamız gerekiyor. Basit bir meyve sıkacağı ile bu işi hallettikten sonra tekrar yarım avokadomuzu alıp salatalık suyu ile karıştırıyoruz. Yüzümüzü iyice temizledikten sonra bu karışımı yüzümüze uyguluyoruz. Ayrıca eğer kaldıysa salatalıkları gözümüzü dinlendirmek amacıyla gözümüze koyabiliriz.

Bu şekilde 15 dakika kadar maske ile bekliyoruz. Ardından sıcak su ile yıkıyıp maskeyi temizledikten sonra yüzümüzü kuruluyoruz. Burada kurulama esnasında silerek değil havluyu yumuşak vurmalar ile kullanmamız gerektiğidir.

Avokado ve Yulaf Ezmesi ile Yüz Maskesi Hazırlama

Eğer cildiniz ekstra kuru ise ve çok fazla kaşıntı yaratıyor ise bu maske tam size göre. Yulaf ezmesi cildinizi onaracak ve rahatlarak kaşıntının azalmasını sağlayacaktır.
Bir kap içerisinde avokadonuzu ve pişmiş soğuk yulaf ezmesini iyice karıştırıp ardından yüzümüze uyguluyoruz. Kurumasını bekliyoruz. Yaklaşık 10-20 dakika sürecektir. Ardından ılık su ile yüzümüzü temizliyoruz.

Avokado ve Yoğurt ile Yüz Maskesi Hazırlama

Özellikle kış aylarındaki soğuğa ve cildi kurutan rüzgarlara karşı korunmak ve cildimizi nemlendirmek amacı ile bu bakımı öneriyoruz. Bir tatlı kaşığı yoğurt ile yarım avokadoyu karıştırıyoruz. Yoğurttaki enzimler ve bakteriler cildimizde canlandırıcı ve temizleyici etki yapacaklardır. Ayrıca hem avokado hem yoğurt daha yumuşak ve nemli bir cilt için çok yararlıdır. Yüzümüze uyguluyoruz. 15 dakika yüzümüzde beklettikten sonra ılık su ile yüzümüzü temizliyoruz.

Avokado, Yumurta Beyazı ve Limon Suyu ile Yüz Maskesi Hazırlama

Evet verilen tarifler içerisinde en etkili olan tarife geldi sıra. Özellikle akne problemi olanlara öneriyoruz bu tarifimizi.

Yumurta beyazımızı köpürünceye kadar çırpıyoruz. Avokadomuzun içini oyup döverek püre haline getiriyoruz ve bir tatlı kaşığı limon suyu ekleyip karıştırıyoruz. Ardından yumurta beyazımızı ekliyoruz ve tekrar karıştırıyoruz. Bu sefer kalın bir tabaka halinde cildimize uyguluyoruz ve 20-30 dakika kadar yüzümüzde bekletiyoruz. Bu karışımımız biraz sulu olacaktır acaba benim ki yanlış mı oldu diye dert etmeyin.

Sivilce ve aknelerden kurtulmak için evde hazırlayabileceğiniz yüz maskesi
Yüz maskesi için dövülmüş ve püre haline getirilmiş avokado

Belirtilen tariflerin çoğu evde kolayca yapılıp kullanılabilecek tariflerdir. Yapıp hemen uygulamanızı öneriyoruz. Eğer çok mitarda yaptıysanız ağzı hava almayan bir kaba koyup buzdolabında da en fazla 1-2 gün bekletebilirsiniz.

Hepinize güzel bir cilt ve sağlıklı günler dileriz.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın