Bitki Yetiştirme Teknikleri

ANTORYUM BİTKİSİ YETİŞTİRİLMESİ VE BAKIMI NASIL YAPILIR?

 

Ev dekorasyonda iç mekân süsü olarak oldukça güzel bir çiçek olan Antoryum bitkisi, Araceae familyasının Anthurium cinsindendir. Bu çiçeğe genellikle Flamingo çiçeği denilir fakat bu yanlıştır. Flamingo çiçeği aynı cinsten gelen başka bir bitkidir.

Antoryum bitkisinin anavatanı Güney Amerika kıtasının kuzey-batı kesiminde Kolombiya ve Ekvator ülkelerinde dağ ormanlarıdır. Bölge ekvator çizgisi üzerindedir ve geceleri epey serin olabilmektedir. Nemli hava geceleri yoğunlaşıp her yeri ıslatabilir. Hava akımı devamlıdır. Antoryum bitkisi de bu şartlarda yaşamaya uygundur. Havadar ortam istemekte ve aşırı sıcak bir havadan hoşlanmamaktadır.

Bu yazımızda Antoryum bitkisinin nasıl yetiştirildiğine değinerek, Antoryum çiçeğini daha yakından inceleyeceğiz.

Saksıda Antoryum Bitkisi Nasıl Yetiştirilir? Antoryum Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

1.Antoryum Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Antoryum bitkisi için, köklerin zor bir şekilde sığacağı büyüklükte saksı seçmek uygun olacaktır. Gereğinden büyük bir saksı, gereğinden fazla toprak isteyeceği için, kökler boğulacaktır ve çürüyecektir. Eğer ki bitkinin tam sığacağı büyüklükte bir saksı bulamazsanız, saksıyı büyük boy seçip içine az toprak doldurmaya özen göstermelisiniz. Toprak yüzeyine kökler çıktığı vakit, üzerine az miktarda toprak ilavesi yapabilirsiniz.

  1. Antoryum Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Antoryum bitkisinin toprağını hazırlamak, bitkiyi sağlıklı büyütmek açısından oldukça önemli bir adımdır. Toprak hazırlarken birkaç formülden yararlanabilirsiniz. İlk formül; orkide toprağı olarak satılan topraklardan satın alarak 2 ölçü orkide toprağı ile 2 ölçü lifi toprağı karıştırmaktır. Karışıma 1 ölçü ponza taşı ekleyerek güzelce karıştırırsanız; Antoryum bitkisi için ideal toprağı oluşturmuş olursunuz. Bu toprak antoryum bitkisi için en ideal topraktır. Kökleri bu toprakta süratle yetişir.

Diğer bir toprak formülü de; doğal toprak elde ederek oluşturacağınız toprak karışımıdır. Bunun için karışık bitkilerin çürüntülerinin bulunduğu orman seviyelerindeki toprağı tercih etmelisiniz.

Eğer ki perlitli ve kumlu bir toprak karışımı yapmak isterseniz ise 2 ölçü lifli toprağın içine 1 ölçü kuvars kumu ve 1 ölçü perlit karıştırabilirsiniz.

  1. Antoryum Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

Kış aylarında satın alınan Antoryumlar uyum sorunu gösterebilir. İdeal sera şartlarından çıkıp havasız ve sıcak evlere geldiklerinde bu bitkiler bozulur. Antoryum bitkisi için en ideal zaman ilkbaharın ikinci yarısıdır.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş mi Sever, Gölge mi Sever?

Antoryum bitkisi, gece ısısı olarak 17 ile 22 derece arasında gündüz sıcaklığı olarak da 27 ile 30 derece arasında ideal bir sıcaklık istemektedir. Havadar bir ortamda yetişmesi bu bitkinin sağlıklı ve hızlı büyümesi için oldukça önemlidir. Toprak yüzeyi mutlaka hava akımlarından faydalanmalıdır. Yaz sıcağında ise, direkt güneş ışınları ile temas etmesinden kaçınılmalıdır. 28 derece üstü bir güneş ısınının bitkiye direkt vurması; kökler ve gelişim için zararlı olabilir.

  1. Antoryum Bitkisi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Antoryumlar eğer ki doğru bir toprak içinde ise; sık sulanmayı severler. Toprak yanlış ise; sulama yüzünden bitkinin kökleri çürüyebilir. Toprağın üst yüzeyi ıslaklığını yitirdiği vakit, sulama zamanı gelmiş demektir.

  1. Antoryum Bitkisi Hastalık ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Antoryum bitkisinin karşı karşıya kaldığı en büyük problemlerden biri, yer yadırgama sorunudur. En çok kış aylarından satın alınan Antoryumlarda gözükür. Diğer bir problem de yaprak kenarlarının kahverengiye dönüşmesidir. Yaprak temizliğinin haftada en az iki kere ıslak bir bezle yapılması bu soruna çözüm olabilir. Kök çürümesi problemi ise tamamen yanlış topraktan kaynaklanan bir sorundur. Köklerden başlayan sorunlar, yaprakları da etkilemektedir. Bu sorunun çözümü de bitki için uygun bir toprak oluşturmaktır.

Antoryum bitkisinin en önemli zararlısı ise örümcek bitleridir. Temizliği tam olarak yapılmayan Antoryumlarda görülür. Sürekli olarak ıslak bezle temizleyerek bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın