Bitkiler Hakkında

Antakya Biberi – Nam’ı diğer Samandağ Biberi

Samandağ biberi, diğer adı ile Antakya biberi, kalın kabuklu, sulu ve oldukça acı bir biber çeşididir. Sadece Antakya'nın Samandağ ilçesinde yetişen bu biber, acısından dolayı acının da acısı olarak tabir edilir. İşte nefis tadının yanında önemli rahatsızlıklara iyi gelmesi yönü ile bilinen Antakya biberi ve faydaları hakkında bilmeniz gereken herşey...

Samandağ biberi, diğer adı ile Antakya biberi, kalın kabuklu, sulu ve oldukça acı bir biber çeşididir. Sadece Antakya’nın Samandağ ilçesinde yetişen bu biber, acısından dolayı acının da acısı olarak tabir edilir. İşte nefis tadının yanında önemli rahatsızlıklara iyi gelmesi yönü ile bilinen Antakya biberi ve faydaları hakkında bilmeniz gereken herşey…

Samandağ Biberinin Özellikleri

Samandağ biberi ilkbahardan yaza geçiş döneminde yetiştirilen bir biber türüdür. Yaz mevsimi dışında kışın yetiştirilen Samandağ biberleri, daha uzun sürede yetişir ve daha yeşil olurlar. Yazlık olarak yetişen Antakya biberleri ilk zamanlar koyu yeşil renkli olup zamanla alacalanarak kırmızı renge dönüşebilir. Sert ve etli bir yapıya sahip olan bu biberler buzdolabında saklanabildiği gibi serin ve güneş görmeyen bir yerde de uzun süre saklanabilir. Buzdolabında ya da dışarıda saklanırken yumuşamaya başlayan biberler ateşte közlenerek güvenle tüketilebilir. Yazın bol miktarda satın alınan Antakya biberleri közlenerek derin dondurucuda da güvenle saklanabilir.

Samandağ biberi, faydalı ve bölgesel yetişen bir besin türü olduğu için internet üzerinden satışı yapılabilen bir biberdir. Tadını merak eden ya da faydasından yararlanmak isteyenler online alışveriş imkanı ile bu besini kolaylıkla elde edebilirler.

Samandağ Biberinin Faydaları

  • Cildin parlak ve sağlıklı olmasını sağlar
  • Metabolizma hızlandırma özelliği ile zayıflamaya yardımcı olur
  • Vücudun mikroplara karşı dirençli olmasını sağlar
  • Hazmı kolaylaştırır
  • Acının etkisi ile bağırsakların çalışmasını sağlar ve hazmı kolaylaştırır
  • İçerisindeki antioksidan maddelerden dolayı kanser riskini azaltır
  • Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır
  • Lif oranı yüksek olduğu için kabızlığa iyi gelir ve bağırsak hareketlerini düzenler
  • Kış aylarında nezle, grip gibi rahatsızlıklara iyi gelir

Samandağ Biberi Nasıl Tüketilmeli?

Samandağ biberi, normal biberler gibi tüketilebilir. Ancak etkisinin artması için alınmak istenen sonuca uygun olarak hazırlanması gerekir. Zayıflamak için bu biberden yararlanmak isteyenlerin ilk önce uzman bir diyetisyene başvurup kendilerine en uygun diyet ya da beslenme önerisini belirlemesi gerekir. Diyet başladıktan bir hafta sonra her öğünde diyet yemeklerinin yanına 1 adet Antakya Biberi tüketilmesi metabolizmanın daha fazla çalışması ve daha hızlı kilo verilmesi için etkilidir. Bunun yanında kabızlık sorunu olan kişiler de aynı şekilde yemeklerin yanında 1 adet Samandağ Biberi yiyerek kısa sürede sorunlarının çözümünü sağlayabilirler.

Samandağ Biberi, yemeklerin yanında çember şeklinde doğranarak, kahvaltılarda uzun şekilde domates ile söğüş yapılarak tüketilebilir. Bunun yanında biberleri ateşte ya da fırında közleyip zeytinyağı ve tuz eşliğinde de tüketebilirsiniz.

Samandağ Biberini Kimler Kullanmamalı?

Samandağ Biberi, çok acı olmasından dolayı mide rahatsızlığı olan, ülser, gastrit gibi problemleri olan kişiler tarafından günde 4 tane geçmemek koşulu ile tüketebilirler. Aynı şekilde basur problemi olan kişilerin de doktor kontrolünde günde 4 adeti geçmeyecek şekilde tüketilmemesi gerekir. Yan etkisi fazla olmayan Samandağ Biberini tansiyon hastaları ve hamilelerin kullanmamaları gerekir.

Sahte Samandağ Biberi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetten sipariş yolu ile alınan Antakya Biberlerinin orjinalliği çok önemlidir. Son dönemler yaygın olarak kullanılan bu özel biberin sahtelerinin de satışı ne yazık ki olmaktadır. Satın aldığınız Antakya Biberinin orjinalliğinden emin olmak için ilk yapmanız gereken mutlaka ürünün faturasının olmasıdır. Faturasız olarak satılan ürünlerin orjinalleğinden şüphe edebilirsiniz. Faturası olan biberlerin sorgulama ya da hologram numaralarına dikkat etmelisiniz. Eğer bu numaralar var ise sorgulama yaparak ürünün orjinalliğinden emin olabilirsiniz. Faturası olan Antakya Biberlerinin üretici ve satıcı firmalarına da dikkat etmeli, güvenilir ve bilindik firmalardan satın almalısınız. En son olarak ise Samandağ Biberi satın alacağınız internet adresinin satış sonrası hizmet desteği vermesine dikkat etmelisiniz. Bu ürünlerde bir sorun olduğunda iade edilmesi ya da değişim yapılması için çok önemlidir.

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın