Bitki Yetiştirme Teknikleri

AFRİKA MENEKŞESİ BİTKİSİ YETİŞTİRİLMESİ VE BAKIMI NASIL YAPILIR?

Afrika menekşesi, kolay bakımı olan ve uzun yıllardır ev dekorasyonunda iç mekân çiçeği olarak kullanılan bir bitkidir. Farklı renk seçenekleri ve minik yaprakları ile oldukça zarif ve şık duran bir ev çiçeğidir.

Afrika menekşesi, Gesneriaceae familyasından olan Saintpaulia cinsinin 20 kadar çeşidinden biridir. Anavatanı Tanzanya’nın orta ve kuzey doğusundaki Nguru dağlarındaki sis ormanlarıdır. Aynı alanda olan dağınık, bol yağış alan ormanlar da bu bitkinin yetişmesi için idealdir. Afrika menekşesi daha çok kayalar arasında, taşlıklarda ve ağaç köklerindeki eğrelti ve yosunların arasında yaşamaktadır. Sis ormanlarında yetişmesi sayesinde özellikle geceleri Afrika Menekşesi’nin yaprakları fazla miktarda ıslanmaktadır.

Bu yazımızda Afrika Menekşesi bitkisinin nasıl bir ortamda yetiştiğine değinerek, evde yetiştirme tüyolarına yer vereceğiz.

Saksıda Afrika Menekşesi Bitkisi Nasıl Yetiştirilir? Afrika Menekşesi Bakımı Nasıl Yapılır?

1.Afrika Menekşesi Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Afrika menekşesi için; en küçük boyda olan fide zamanından gelişmiş boya ulaşmalarına kadar üç ayrı ebatta üç ayrı saksı gerekmektedir. Öncelikle küçük fide zamanında mini saksılarından edinilmesi gerekmektedir. Birkaç ay sonrasında, kökler geliştiğinde standart boylu Afrika Menekşesi saksılarına aktarım yapılması gerekmektedir. Toprak derinliği böyle bir saksıda 8 cm olmalıdır. Afrika Menekşesi daha da büyüdüğünde büyük bir saksıya dikilmesi gereklidir. Toprak yüzeyi ortalama 14 cm civarında olmalıdır. Daha büyük saksılar is bu bitkinin gelişimini ve kök yapısını bozabilir.

  1. Afrika Menekşesi Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Afrika Menekşesi, doğal ortamındaki halinde kökleri yarı açık pozisyondadır. Bu sebeple toprak hazırlanırken doğal büyüme şartlarını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Havadar, az çürüntülü, sık sulanmaya uygun bir toprak Afrika Menekşesi için ideal olacaktır.

İdeal karışım toprak formülü ise;  humus katkılı toprak, lifli toprak, perlit ve kuvars kumunun eşit oranlarda karıştırılması ile elde edilir.

Uyarı: kireçsiz su ile sulama yapan biri iseniz, zamanla topraktaki asit miktarının yükselmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kalsiyum eksikliği problemi yaşanabilir. Bu gibi bir problemin çözümü ise kalker taşı karıştırmaktır.

  1. Afrika Menekşesi Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

Bahar zamanında uygun hava koşulları oluşacağından, bahar döneminde ekimi uygundur.

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş mi Sever, Gölge mi Sever?

Afrika Menekşesi’nin sağlıklı büyümesi için, günde birkaç saat güneş görmesi ve yapraklarının ısınması gerekmektedir. Yaz güneşi, bu bitki için faydadan çok zarar sağlayacağından yaz güneşinden korunmalıdır. Aydınlık yeri sever ve pencere önü çiçeği olmak için idealdir.

Hava akımı Afrika Menekşesi için önemlidir. Havadar ve nemli olmayan ortamlar bu bitki için idealdir. Gece 14 ile 18 derece arası; gündüz ise 22 ile 28 derece arası Afrika Menekşesi için ideal sıcaklıklardır.

  1. Afrika Menekşesi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Toprak karışımını ideal miktarlarda hazırladığınız takdirde; kış mevsiminde haftada bir kere, yaz mevsiminde ise iki ya da üç günde bir kere sulamak idealdir. Bol su ile sulanması ideal bir sulama yöntemidir. Suyun köklere ulaşması ve köklerin yıkanması önemlidir. Sulama işlemini üstten dökerek yapmanız uygun olacaktır.

  1. Afrika Menekşesi Hastalık ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Afrika Menekşesi’nin en büyük problemleri bitlenme, yapraklarda mantar hastalığı, köklerde çürüme, çiçek açmama gibi problemlerdir.

Unlu bitler, Afrika Menekşesi’ne en çok musallat olan zararlılardandır. Küllenme ve mantar hastalıkları da hava akımının zayıf olması sebebi ile oluşan bir hastalıktır. Yapraklarda leke sorunu var ise; bitkinin toprağı ile ilgili bir problem var demektir, toprağı uygun ölçülerde hazırlayarak değiştirmelisiniz.

Etiketler

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın