Bitkiler Hakkında

Açıl Susam Açıl : Susamın Faydaları

Her derde deva susamın faydaları
Her derde deva susam tohumları
Bugün sizlere bir süper yiyecek daha tanıtacağız. Ancak bu sefer uzaklardan bir bitkiyi değil hepimizin çok iyi bildiği bir gıda ürününden bahsedeceğiz : Susam'dan. Hepimizin yakından tanımasına ve günlük hayatımızda simitlerin üzerinde sıkça görmemize rağmen Susamın aslında dünyanın en faydalı besinlerinden birisi olduğunu biliyor muydunuz?

Bugün sizlere bir süper yiyecek daha tanıtacağız. Ancak bu sefer uzaklardan bir bitkiyi değil hepimizin çok iyi bildiği bir gıda ürününden bahsedeceğiz : Susam’dan.

Hepimizin yakından tanımasına ve günlük hayatımızda simitlerin üzerinde sıkça görmemize rağmen Susamın aslında dünyanın en faydalı besinlerinden birisi olduğunu biliyor muydunuz?

Asya ve ortadoğu mutfağında sıkça kullanılan bir yemiş susam. Farkedilmeyecek kadar sade bir tadı vardır neredeyse susamın. Tahin ve helvanın da ham maddesidir. Ama asıl olarak içerisinde bulunan yağı besin açısından çok değerlidir.

Bunun yanında Glisemik İndekse göre ‘Çok Düşük‘ grupta yer aldığından diyabet hastaları için uygundur.

Peki dünyanın en faydalı gıdalarından dediğimiz susamın yararları nelerdir? İşte size susamın faydaları :

1. Mineral ve Vitamin Deposu

Susam bakır, manganez, magnezyum, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, molibdenum ve selenyum açısından harika bir kaynaktır.

100gr. susam çekirdeğinde

  • 14 gr. lifli toplam 26 gr. karbonhidrat
  • 17 gr. protein
  • 7 gr. doymuş 41 gr. doymamış yağ(sağlıklı yağ)
  • Günlük kalsiyum ihtiyacınızın %99 u
  • Günlük Demir ihtiyacınızın %82 si
  • Günlük Bakır ihtiyacınızın %400 ünü
  • Günlük Manganez ihtiyacının %130 unu
  • Günlük Magnezyum ve fosfor ihtiyacınızın %90 ını
  • Günlük Selenyum ve B1 vitamini ihtiyacınızın da %60’ını karşılar

2. Romatizma ve Eklem Ağrılarını Azaltır

İçerisindeki özellikle bakır ve diğer mineraller sayesinde mineral eksikliğinden kaynaklanan romatizmal ve eklemsel ağrıları azaltır.

3. Damar ve Solunum Yolu Sağlığını Destekler

Yüksek magnezyum sayesinde astım belirtilerini azaltır. Ayrıca magnezyum kan basıncını düşürür, kalp krizi ve felç riskini azaltır. Migren ağrılarına neden olan damar yollarını genişletir. Kadınlarda menopoz kaynaklı uyku sorunlarını azaltır.

4. Kanserden koruyucu gıda

Kolon kanseri gibi türlerden korur. İçerisindeki kalsiyum ile kolon hücrelerini kanser yapıcı kimyasallara karşı korur.

Her derde deva susamın faydaları
Susamın faydaları : Bitkisel Protein Deposu

5. Kemik sağlığı için

İçerisindeki kalsiyum ve çinko sayesinde kemik yoğunluğunu arttırır ve daha sağlam kemiklere sahip olmamızı sağlar. İleriki yıllarda meydana gelebilecek özellikle çok karşılaşılan kalça çıkıklarına karşı genç yaşlarda önlem almamız gerekiyor. Bunun da en iyi yolu kemik yoğunluğunu arttırıcı besinler tüketmek. Kalça kırıkları üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda kırık sebebi ile hastaneye başvuran insanlar ile çinko eksikliği arasında bir bağlantı olduğunu tespit edilmiş.

6. Kötü kolesterol düşürücü

Fitosterol bitkilerde bulunan bir bileşendir. Yapısı kolesterole çok benzer ve yeterli miktarda alındığında kandaki kötü kolesterol miktarını düşürür. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve hücrelerinizi kanser dahil bir sürü dış etkiye karşı korur.

Fitosterolün önemi son yıllarda iyice açığa çıkmıştır. Hatta susam gibi bitkilerden elde edilen fitosterol firmalar tarafından işlenmiş ürünlere margarinlere sütlere katılarak kolesterol düşürücü, kalp damar sağlığını koruyucu ürün olarak satılmaktadır. Fahiş fiyatlara satılan ve çok yararlı olmayan işlenmiş yapay gıdaların yerine doğa bize çok daha sağlıklısını zaten sunmaktadır.

7. Performans arttırıcı ve enerji verici

Kalori açısından çok zengin olduğundan sporcu gıdasıdır. Yurt dışında sporcular için üretilen enerji barlarının değişmez içeriğidir.

8. Rahatlatıcı etki

Susam yağı masaj ve spada kullanılan yağların bir çoğunun hammaddesini oluşturmaktadır. Vücuda sürüldüğünde parlaklaştırıcı, yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır.

Önemli Not : Susama karşı alerji geliştirmiş kişilerin kullanmaması veya kullanmadan önce doktora danışmalarını şiddetle öneriyoruz.

Gördüğümüz gibi bizim topraklarımızda da süper yiyecekler yetişiyor. Hatta burnumuzun dibinde duruyor ancak biz bunları yeteri kadar tanımıyor veya yeteri kadar faydalanamıyor ve doğru kullanamıyoruz.

Hepinize doğal ve sağlıklı ve bol susamlı günler dileriz…

 

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın