Bitkiler Hakkında

AÇELYA BİTKİSİ YETİŞTİRİLMESİ VE BAKIMI NASIL YAPILIR?

İç mekanda kullanılan ve güzel çiçekleri ile popüler bir şekilde tercih edilen açelya bitkisi, küçük çalı formunda olan bir iç mekan süs bitkisidir. Fundagiller familyasından olan Rhododendron cinsinin küçük yapılı ve zarif cinsidir. İki tür Rhododendron bitki çeşidi vardır. Birinin anavatanı Japonya’dır ve kışın yapraklarını dökmeyen iri çiçekli bir bitkidir. Diğer çeşit olanın ise anavatanı kuzey yarımküresinin tropikal olmayan bölgeleridir. Açelya diye bildiğimiz bitki de bu iki ayrı çeşidin türemesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Evde açelya yetiştirmek için bazı püf noktalara dikkat etmek gereklidir. Bu yazımızda açelya yetiştirmek için bilmeniz gereken temel bilgileri açıklayacağız.

Saksıda Açelya Bitkisi Nasıl Yetiştirilir? Açelya Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

  1. Açelya Bitkisi Nasıl Saksı İster?

Açelya bitkisinin kökleri sağa sola yayılır ve bu sebeple fazla derinlere gitmez. Fazla derin olmayan fakat geniş bir saksı, açelya bitkisi için ideal saksı seçimi olacaktır. plastik saksılar uygundur fakat yazın çok sıcak olan iklimlerde çömlek saksı kullanılması önerilir.

  1. Açelya Bitkisi Nasıl Toprak İster?

Açelya bitkisi için gerekli olan toprağın PH derecesi 4.5-6.0 civarlarında olmalıdır. Asitli toprak açelya bitkisi için oldukça elverişli bir toprak çeşididir. Hazır toprak kullanacaksanız, toprağın satıldığı poşetin üzerinde açelya bitkisi için özel ya da asitli toprak yazan poşetlerden almanız uygun olacaktır. Ph derecesini kontrol etmekte de fayda vardır.

Açelya toprağını hazırlarken içine gübre karıştırmanız doğru bir işlem olmayacaktır. Karıştıracağınız gübre açelya bitkisinin ihtiyacı olan asidi topraktan çekebilir. Bol humuslu gerçek toprak ve asitlilik yapan maddeler ile karışım yapmak en uygun işlemdir.

  1. Açelya Bitkisi Ne Zaman Ekilir?

Açelya bitkisi yılda bir defa çiçeklenmektedir. İlkbaharın ilk yarısında çiçeklenme işlemi gerçekleşmektedir.  Bu sebeple ilkbaharın başında açelya bitkisi ekilebilir. Bahar boyunca gelişen dallar bir süre uzadıktan sonra uçlarından tomurcuklanacaktır.

 

4.Nasıl Bir İklim İster? Güneş mi Sever, Gölge mi Sever?

Açelya bitkisinin genel iklim şartları; koyu gölgeli olmayan ve yarı güneşli alanlar ile esintili ve nemli ortamlardır. Açelya bitkisinin de diğer süs bitkileri gibi esintiye ihtiyacı oldukça fazladır. Aşırı sıcaklarda susuzluk için elverişli bitkiler değildir. Yaz mevsiminde aşırı sıcaktan, güneşin tepe noktasında olduğu vakitten korumalısınız. Havası nemli olan alanlarda ve deniz etkisi yaşanan iklimlerde daha iyi gelişen açelya bitkisi, yazın aşırı sıcak ve kuru iklimlerde yetişemez. Evde açelya yetiştirirken doğal ortamını sağlamak açısından sürekli olarak esinti yaratmaya özen göstermelisiniz.

  1. Açelya Bitkisi Ne Kadar Sulanmalıdır?

Toprağın doğru bir toprak olduğu ve iyi havalandırdığı bir açelya bitkisinin, üst yüzey toprağının nemliliği fazla azalmamalıdır. Üst kısmın kuruyup alt kısımın ıslak kalması sorunu açelya bitkisini yetiştirirken en çok karşılaşılan sorunlardandır. Bu gibi bir sorunda üst yüzey kuruduğu için u verilir fakat alt kısım ıslak olduğundan daha da ıslanır. Bir süre sonra ada kökler çürür. Bu problemi çözmek için, kuvars kumu karıştırılmış bir toprak gereklidir. Sık sık sulamak yerine esinti yaratmak açelya bitkisinin gelişimi için daha iyi olacaktır.

  1. Açelya Bitkisi Nasıl Budanır?

Açelya bitkisinin çiçeklenme dönemi bittiğinde budama işlemini yapabilirsiniz. Budama işlemi yapıldığında saksı değişimi de yapılabilir. Fazla uzayan ve biçimsiz dalları çiçekleme bitince budayabilirsiniz.

  1. Açelya Bitkisi Hastalık ve Zararlılardan Nasıl Korunur?

Açelya bitkisinin zararlısı pek yoktur. Arada sırada yaprak biti görülür ve ilaçlama yapıldığında yok olabilir. Açelya bitkisi çeşitli mantar hastalıklarına yakalanabilir ve bu sebeple kökleri ve yaprakları zarar görebilir.

 

 

Etiketler

Yorum Ekleyin

Yorum Göndermek için Buraya Tıklayın